Muusikauudised

Collegium Musicale tähistas 11. sünnipäeva kontserdiga Tapal

Sellel aastal tähistas Collegium Musicale oma 11. sünnipäeva kontserdiga Tapal. 4. oktoobril kell 16 Tapa Jakobi kirkus toimunud kontserdil kõlas Arvo Pärdi ja John Tabeneri looming, juhatas Endrik Üksvärav.

Esimesed 10 aastat on Collegium Musicale oma sünnipäeva 3. oktoobril alati Tallinnas pidanud, koori dirigendi Endrik Üksvärava sõnul tekkis aga mõte sellesse mustrisse värvi tuua ning kontserdiga hoopis Tapa publikut rõõmustada. „Peame Eesti eri paigus kontsertide andmist väga oluliseks ning teeme seda suurima heameelega, sealhulgas mitte ainult koori sünnipäeva puhul, kuigi ka sellest on nüüd plaan teha üks uus tore traditsioon,“ lisas ta.

Tapal toimuva Collegium Musicale sünnipäevakontserdi kavas oli Arvo Pärdi ja tema kaasaegse inglise helilooja John Taveneri looming. „Pärti ja Taveneri seovad mitmed kokkupuutepunktid. Taveneri valdavalt religioosset ja heakõlalist muusikat on tugevasti mõjutanud õigeusu teoloogia ja liturgilised traditsioonid. Ühtlasi pidas Tavener Arvo Pärti oma sugulashingeks. Taveneri kohta on öeldud, et ta juhatab kuulajad sügavasse vaikusse. Ennekõike on kontsert kantud aga John Taveneri mõttest, et muusika on igaühe jaoks ja muusika on palve,“ ütles Endrik Üksvärav.

Kontsert toimus koostöös Tapa valla kultuurikeskusega.

Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on olnud Eesti muusikalise eliidi hulgas sellest ajast, kui dirigent Endrik Üksvärav 2010. aastal koori lõi. Koori repertuaar varieerub renessansitoonidest nüüdismuusikani, keskendudes eesti heliloojatele. Collegium Musicale annab aastas keskmiselt 40 kontserti ja on läbi aastate olnud aktiivne uue eesti heliloomingu tellija ja esitaja. 2020. aasta esiettekannete kontole jäi rohkem kui kolme tunni jagu uut eesti koorimuusikat. Koor on pälvinud rahvusvahelist tuntust ja tunnustust, esinetud on mitmetel mainekatel rahvusvahelistel festivalidel. 2017. aastal võitis Collegium Musicale rahvusvahelisel EBU / Euroradio konkursil Let the People Sing Sing Grand Prix ning Eesti Kooriühing on koori kolmel korral nimetanud Aasta kooriks. Eesti Kultuurikapitali Helikunsti Sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal. Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Eesti kultuurkapital, Tallinna linn ja AS Ida-Tallinna keskhaigla.

Tagasi