Muusikauudised

Muusikapäeval jagatakse muusikapreemiaid

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril annavad Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital üle iga-aastased muusikapreemiad. Muusikanõukogu tunnustab möödunud hooaja ja senise tegevuse eest muusikavaldkonna parimaid heliloomingu-, interpretatsiooni- ja muusikaelu tegelase preemiatega. Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital annab välja kümme aastapreemiat 2020/2021 hooajal enim silma paistnud muusikategelasele või -kollektiivile ning kaks tunnustuspreemiat pikaajalise erialase pühendumise eest.

Pidulik preemiagala toimub Rahvusooperis Estonia algusega kell 19. Esinevad Rahvusooper Estonia orkester ja solistid, muusikajuht ja dirigent on Arvo Volmer. Gala stsenarist ja lavastaja on Veiko Tubin, videokunstnik Alyona Movko. Õhtut juhivad Märt Pius ja Allar Valge.

Muusikapäeva galast saavad osa võtta kõik, võimalik on soetada kohapeal osalemiseks piiratud koguses pileteid või jälgida ülekannet ETVst algusega kell 20. Muusikapäeva lõpetab Maurice Raveli ooper „Laps ja lummutised“ mille ülekanne algab ETV2 algusega kell 21.

Gala toimub Eesti Muusikanõukogu, Eesti Kultuurkapitali, Rahvusooper Estonia ning Eesti Rahvusringhäälingu koostöös. Sündmust toetavad Kultuuriministeerium, Tallinna Linn, Eesti Kultuurkapital ja Moe Peenviinavabrik.

Tänavu juba üheksandat korda toob Muusikapäev 1. oktoobril kuulajani elava muusika kõikjal üle Eesti. Lisaks rahvusooperis Estonia toimuvale muusikapreemiate galale on sel päeval võimalik kuulata ERSO kontserti, pärimusmuusika ansamblit Puuluup, ETV tütarlastekoori, Haapsalu Big Bandi, Eesti Kunstiakadeemia kammerkoori, Endla segakoori, ansambel Vox Clamantist, Collegium Musicale kammerkoori, Marcel Joahnnes Kitse, Sten Heinojat, Mati Turit, Martti Raidet, Laura Põldveret ja paljusid teisi. Tutvu Muusikapäeva programmiga: http://www.muusikapäev.ee

Eesti Muusikanõukogu president, pianist Ivari Ilja rõhutab, kui olulist rolli mängib muusika maailma eri otstes – ja seda vaatamata viirusele või ka konfliktidele: „Muusika võime muutuva maailmaga kohanduda on lõputu, kuid meie põhisõnum siin Eestis on, et uues olukorras hüppeliselt arenenud virtuaalse, kontaktivaba muusika esitamise kõrval on elav muusika ikkagi kõige tähtsam. Muusikapäev on kindlasti ka rõõmupidu, sest saame seda tänavu tähistada peaaegu normaalselt, ilma saalitäituvuse piiranguteta. Rõõmustame, et meil on inimesed, kes suudavad muusikat luua ja esitada, ning muidugi need, kes soovivad ja oskavad seda nautida ja vastu võtta. Väärtustagem, ja mitte ainult rahvusvahelisel muusikapäeval, muusikuid, kes on end pühendanud elukutsele, mis ei saa kunagi selgeks, mis on kogu elu kestev teekond täis loomist, lõputut harjutamist ja eneseületust. Ja loomulikult ütleme aitäh publikule, kelle huvi ja armastus sellele kõigele sügavama mõtte annab.”

Rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse ülemaailmselt 1. oktoobril. Traditsiooni algatas 1975. aastal legendaarne viiuldaja ja Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollane president Yehudi Menuhin, kes kutsus üles meenutama sellel tähtpäeval, milline koht on muusikal meie kultuuris ja igapäevases elus.

Tagasi