Muusikauudised

VHK keelpilliorkester esitab Jõgeval ja Viimsis varajast muusikat

 
VHK orkester

VHK keelpilliorkestri kontsertidel „Värske ja vana” kõlab orkestri esituses 26. septembril Jõgeva kultuurikeskuses ja 27. septembril Viimsi Püha Jaakobi kirikus varajane muusika tuntud heliloojatelt nagu Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Arcangelo Corelli, Henry Purcell, Alessandro Scarlatti ja Heinrich Biber. Oma debüüdi VHK orkestri solistidena teevad orkestriliikmed, viiuldajad Madleen Kristen Alasi ja Greta Liisa Aro, kes esitavad sooloviiulite partiisid Vivaldi ja Corelli teostes.

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester on viimastel aastatel keskendunud valdavalt eesti muusika esitamisele. Nii on orkester pühendanud kontserte Ester Mägi, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri muusikale. 2020. aasta veebruaris osalesid noored muusikud Brasiilias noorteorkestrite festivalil ning möödunud aasta lõpus nägi ilmavalgust orkestri esimene album Cyrillus Kreegi loomingust. Kuivõrd käesoleval poolaastal on orkestri dirigent Rasmus Puur õpingute tõttu suure osa ajast kodumaalt eemal, tuli mõelda, kuidas keelpilliorkestri tööd sel ajal korraldada. „Imekombel õnnestus nõusse saada mõned erakordselt inspireerivad ja head muusikud,“ sõnab Puur. Nii juhendavad orkestrit hooaja alguses suurepärased vanamuusika eksperdid ning interpreedid Reinut Tepp ja Villu Vihermäe. Kuna orkester pole pikki aastaid sellise stiili ning ajastuga kokku puutunud, on see Puuri arvates noortele muusikutele  kindlasti silmaringi avardav rännak. „Reinuti ja Villu koostatud kava on rõõmustavalt mitmekesine ja rikkalik, kus on esindatud tõelised klassikud,“ on ta kindel.

Villu Vihermäe toob välja, et kontserdikava koostades pidasid juhendajad silmas eelkõige seda, et hetkel orkestri koosseisu kuuluvatel noortel ei ole varem varajase muusikaga suurt kokkupuudet olnud. „Seetõttu on väga oluline näidata neile eelkõige varajase muusika äärmiselt elujaatavat ja tantsulist külge ning anda individuaalselt väga meisterlikele mängijatele võimalus astuda üles orkestri ees ka solisti rollis,“ sõnab Vihermäe.

Kontserdi ettevalmistus on juhendaja sõnul möödunud küll töökalt ent sealjuures ka lõbusalt. „VHK orkester, kui pill, on juba aastaid koos mänginud ja noored on kasvanud toredaks muusikaliseks perekonnaks, kus kõik oma rolli teavad ning suure hoolega täidavad,“ iseloomustab Vihermäe.

VHK keelpilliorkester koosneb Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest. Koos musitseerivad noored vanuses 13–19 aastat. Orkester on seni koostööd teinud selliste interpreetidega nagu Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Riivo Kallasmaa, Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar, Jaan Pehk ja mitmed teised. Ühes hooajas on orkestril ligi 40 ülesastumist. Eeloleval hooajal ootavad ees Entel-Tenteli armastatud lastelaulude kontserdid, mis on viimase pooleteist aasta jooksul korduvalt edasi lükatud. Novembris on orkestril võimalus töötada koos Pärt Uusbergiga ja anda tema valitud kavaga kontserdid Viljandis, Paides ja Tallinnas. Hilissügisel näeb ilmavalgust VHK keelpilliorkestri teine helikandja, sedakorda Mart Saare muusikast. „Edasisi pikki plaane ei julge praegusel heitlikul ajal teha, aga loodame, et töö jätkub tõrgeteta ka talvel,“ on dirigent Rasmus Puur lootusrikas.
 

Tagasi