Muusikauudised

Sten Lassmanni töö Heino Elleri klaverimuusikaga jõudis seitsmenda plaadi ilmumiseni

 

 

  Sten Lassmann. Foto: Kaupo Kikkas

Pianist Sten Lassmann on esimesena ette võtnud Heino Elleri klaveriloomingu tervikliku lindistamise. Juba aastakümme tagasi alustas ta Londoni plaadifirmaga Toccata Classics sarja „Heino Eller: Complete Piano Music“, mille seitsmes helikandja on nüüd kättesaadav.

Heino Eller (1887–1970) oli eesti klassikalise instrumentaalmuusika kujunemise juures keskseim loojaisiksus. Elleri klaverimuusika (kokku 206 teost) pole üksnes tema loomingu mahukaim osa, see on ka kogukaim teoste korpus Eesti klassikalises muusikas. Enamik Elleri klaveriteostest on tänaseni tundmatud, hoolimata tõigast, et parimad neist on originaalsed ning väärtuslikud panused kahekümnenda sajandi klaverirepertuaari. Sarja seitsmes plaat pakub meisterlikku muusikat läbi poole sajandi (aastatest 1912–1961). Valdava osa moodustavad miniatuurid, milles on küllaga atmosfääri ja isikupära.

Sarja esimese plaadi (2011) ilmumise järel kirjutas Evi Arujärv: „Sten Lassmanni Elleri-tõlgendused on väga vabad rahvusklassikat tavapäraselt kimbutavast raskuse vaimust. Nende värskust saab võrrelda vana maaliga, mis pärast aegade tumeduse väljapuhastamist pakub pilgule algsete värvide mahedat sära ja kontuuride selgust.“

Plaat on müügil: EMIKi Muusikapood

Tagasi