Muusikauudised

ERSO 95. hooaeg algab 10. septembril hooaja avakontserdiga

Eesti esindusorkestri 95. hooaeg algab 10. septembril piduliku avakontserdiga. Sissejuhatuse sellele teevad kell 18 algav eelkontsert ning päev varem toimuv „Sümfooniline lõuna“. ERSO peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts on kutsunud uueks hooajaks Eestisse maailma tippsolistid ja -dirigendid. Lisaks tutvustab Elts kavavalikuga kahte ERSO mõistes uut temaatikat: vaimne tervis ning keskkonnateadlik käitumine.

ERSO hooaja avakontsert leiab aset 10. septembril, kus orkestri peadirigent Olari Eltsi juhatusel kõlab John Adamsi „I Still Dance”, Justė Janulytė „Apnea” keelpilliorkestrile, Richard Straussi Süit ooperist „Der Rosenkavalier”, Sergei Rahmaninovi „Sümfoonilised tantsud” ning esiettekandena Elis Halliku uudisteos „Firehearted” („Leegitseval südamel“). Adamsi, Straussi ja Rahmaninovi teosed jõuavad publikuni ka 9. septembril sarjas „Sümfooniline lõuna”.

  Olari Elts. Foto: Krõõt Tarkmeel

Olari Eltsi juhtimisel on Eesti esindusorkester viimasel hooajal reageerinud kiirelt ühiskonnas toimuvatele sündmustele – olulistele teemadele on sekundeeritud näiteks kontsertide ajakohaste lisalugudega, sõnavõttudega enne kontserte või vestluspartnerite leidmisega ERSO TVs ülekantud kontsertide vaheaegadel. Oluliste ühiskondlike teemade kajastamist jätkatakse Olari Eltsi eestvedamisel ka algaval hooajal.

Suure populaarsuse saavutanud kontserdisarjade „Maestro“, „Romantika“, „Harmoonia“ ja „Klaverikontsert“ kõrval on ERSO juubelihooajal kavas uus hilisõhtune kontserdisari „Audiospaa“, mis keskendub lõõgastava loomuga muusikale ning „Maa laul“, mille fookuses on meie planeedi hoidmisest inspireeritud muusika.

Erilist uhkust tunneb Olari Elts algava juubelihooaja auväärse külalisdirigentide nimekirja üle: „Meil on hea meel, et orkestril jätkub koostöö hetkel maailma ühe kõige kõlatundlikuma dirigendi Jun Märkliga, jätkuvalt tippvormis oleva Leif Segerstamiga, legendaarse Vassili Sinaiskiga, silmapaistva Hannu Lintuga ning uuema muusika spetsialisti Bas Wiegersiga. Esimest korda on ERSO ees maailma absoluutsed tipud Mihhail Jurowski ja Leon Botstein, kelle nimed muusikamaailmas suuremat tutvustamist ei vaja. Loomulikult ootame alati suure innuga kohtumist Neeme Järviga ning ka teiste ERSOga väga lähedalt seotud dirigentidega nagu Arvo Volmer ja Nikolai Aleksejev, samuti meie väga head Mihhail Gerts, Risto Joost, Kaspar Mänd, Andres Kaljuste ja paljud teised.“

Lisaks orkestri enda juubelile detsembris tähistatakse juubelihooajal pidulike kontsertidega Tallinna Muusikakeskkooli 60. sünnipäeva, Eesti Kontserdi 80. sünnipäeva, Kalle Randalu 65. sünnipäeva ning Neeme Järvi 85. sünnipäeva.

Algaval hooajal on sarnaselt maailma juhtivatele orkestritele ERSO koosseisus kaks soolotšellisti. Lisaks Theodor Singile mängib samal positsioonil rahvusvaheliselt tegutsev kammermuusik, solist ning Bambergi sümfooniaorkestri tšellorühma teine kontsertmeister Indrek Leivategija. Leivategija jätkab paralleelselt ERSO ametikohale tööd ka Bambergi sümfooniaorkestris.

ERSO esimene välisreis pärast koroonapandeemiat viib orkestri Varssavisse „Eufonie“ festivalile. 24. novembril kõlab Varssavi filharmoonia suures saalis Olari Eltsi juhatusel Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Jean Sibeliuse looming. Solistina astub üles gruusia päritolu viiuldaja Veriko Tšumburidze, kes esitab Sibeliuse viiulikontserdi.

Hooaja kavaraamat on allalaaditav siin: https://bit.ly/3DU6Or5

Vaata ka: ERSO

Tagasi