Muusikauudised

Collegium Musicale annab Pärdi päevade raames kokku neli kontserti Pärdi ja Taveneri muusikaga


  Endrik Üksvärav ja Arvo Pärt
Eile, 2. septembril alanud Pärdi Päevade raames esineb neljal õhtul mitmel pool Eestis ka kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Kavas “Ikos” kõlab kahe vägeva ortodoksi müstiku Arvo Pärdi ja John Taveneri muusika. Esimene kontsert leiab aset 3. septembril Haapsalu Toomkirikus.

Arvo Pärti ja tema kaasaegset inglise heliloojat John Taveneri seovad mitmed kokkupuutepunktid. „Tavener pidas Arvo Pärti oma sugulashingeks. Taveneri valdavalt religioosset ja heakõlalist muusikat on tugevasti mõjutanud õigeusu teoloogia ja liturgilised traditsioonid. Tema kohta on öeldud, et ta juhatab kuulajad sügavasse vaikusse,“ ütles Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav.

 „Kava koostades lähtusin teoste tekstidest. Teemadena on läbivad patukahetsus, surm ja lunastus. Ennekõike on kontserdid kantud aga John Taveneri mõttest, et muusika on igaühe jaoks ja muusika on palve.“

Arvo Pärdi loomnigust kõlavad “Most Holy Mother of God”, “Bogoroditse Djevo”, “Zwei slavische Psalmen”, “Peace upon you Jerusalem”, “Alleluia-Tropus”, “Nunc dimittis” ja “Da pacem Domine”.

Pärdi päevade kontserdid "Ikos":
3.09 Haapsalu Toomkirikus kell 18
4.09 Kuressaare Laurentsiuse kirikus kell 18
5.09 Paide Püha Risti kirikus kell 18
6.09 Viimsi Püha Jakobi kirikus kell 19

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koor tegutseb professionaalsetel alustel ja on olnud Eesti muusikalise eliidi hulgas sellest ajast, kui dirigent Endrik Üksvärav 2010. aastal koori lõi. Koori repertuaar varieerub renessansitoonidest nüüdismuusikani, keskendudes eesti heliloojatele. Collegium Musicale annab aastas keskmiselt 40 kontserti ja on läbi aastate olnud aktiivne uue eesti heliloomingu tellija ja esitaja. 2020. aasta esiettekannete kontole jäi rohkem kui kolme tunni jagu uut eesti koorimuusikat.
Koor on pälvinud rahvusvahelist tuntust ja tunnustust, esinetud on mainekatel rahvusvahelistel festivalidel. 2017. aastal võitis Collegium Musicale rahvusvahelisel EBU / Euroradio konkursil Let the People Sing Sing Grand Prix ning Eesti Kooriühing on koori kolmel korral nimetanud Aasta kooriks. Eesti Kultuurikapitali Helikunsti Sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal. Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Eesti kultuurkapital, Tallinna linn ja AS Ida-Tallinna keskhaigla.

Vaata ka: Nargenfestival

Tagasi