Muusikauudised

Koorimuusika aastapreemiad 2020 jagatud!


Voces Tallinn. Foto: Vahur Lõhmus

Pühapäeval, 20. juunil kuulutas Eesti Kooriühing Tallinna Botaanikaaias välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad.

Aasta kooriks 2020 sai kammerkoor Voces Tallinn (kunstiline nõustaja Risto Joost), kelle 2020. aasta tegemiste hulka kuuluvad 8 kontserti Iisraelis MustonenFesti raames ja mitmed esinemised Eestis.

Aasta dirigendiks 2020 valiti Heli Jürgenson – Tallinna Kammerkoori ja Estonia Seltsi Segakoori dirigent, Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister, peakoormeister Rahvusooperis Estonia ja koorijuhtimise õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tallinna Kammerkooriga pälviti 2020. a Eesti Kammerkooride Festivalil Grand Prix`.

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2020 on Margot Peterson – muusikaõpetaja ja dirigent Tallinna Inglise Kolledžis ja Tallinna Prantsuse Lütseumis. 2020. aastal toimunud Eesti Kammerkooride Festivalil saavutas Prantsuse Lütseumi segakoor D-kategoorias I koha ja Inglise Kolledži neidudekoor II-III koha. Margot sai ka eripreemia õnnestunud esinemise eest kahe eriilmelise kooriga.

Aasta noore dirigendi tiitli sai Nele Erastus – kammernaiskoori Sireen dirigent. 2020. aastasse jääb Sireeni albumi „Terra Feminarum“ salvestamise ettevalmistus. Eelmisel aastal oli Nele ka Eesti Kooriühingu korraldatava Uue muusika kontserdi kunstiline juht ja esindas Eestit Maailma Noortekoori sessioonil.

Aasta puhkpilliorkestriks valitud Tapa Linna Orkestri (dirigent Priit Rusalepp) aasta suursündmuseks võib nimetada plaadi „Maraton“ salvestamist.

Aasta orkestridirigendiks tunnistati Riivo Jõgi – Eesti Noorte Puhkpilliorkestri, Politsei- ja Piirivalveorkestri, Nõmme Muusikakooli ja Viljandi Noorte Sümfooniaorkestri dirigent, vokaalansamblite juhendaja Rahvusooper Estonia poistekoori juures, muusikaõpetaja Põlva Koolis ja 2023. aastal toimuva XIII noorte laulupeo puhkpilliorkestrite liigijuht.

Aasta tegu on 2020 on kollektiivijuhtide palgatoetuse meede.

Aasta toetaja 2020 on Kultuuriministeerium.

Aasta korraldaja 2020 on Marika Kuusik – Eesti Meestelaulu Seltsi tegevjuht. Marika korraldada oli Tartu rahu 100. aastapäeva pidulik kontsert, poistekooride ja poiste-solistide võistulaulmine, poistekooride laulu- ja spordilaager.

Koostööpreemia 2020 pälvis Veljo Tormise Kultuuriselts – Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistati mitmete sündmustega, avati ka Veljo Tormise Virtuaalkeskus.

Aasta koorihelilooja on Erkki-Sven Tüür. 2020 valmis kooriteostest „Canticum Canticorum Caritatis“, mille tõi esiettekandele kammerkoor Collegium Musicale, ning rahvusvahelise koorifestivali „Tallinn 2021“ kaasaegse muusika kategooria kohustuslikud teosed „Omnia mutantur…“.

Valiti ka Aastate koorihelilooja, kelleks sai Olav Ehala. Tema laulud on saanud ülimenukateks, jõudnud laulupidude kavadesse ja kuuluvad eesti muusika kullafondi.

Aasta kooriplaat 2020 on CD „Entel-Tentel 50“. Plaadil kõlab 25 Entel-Tenteli laulude kooriseadet Eesti Raadio Laste Laulustuudio esituses (dirigendid Kadri Hunt ja Kaie Tanner).

Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 66 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati  kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Tiitlisaajatele väljapandud preemiad on rahalised.

Koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate laureaadid 2020 on:

Aasta koor 2020 – Voces Tallinn (kunstiline nõustaja Risto Joost)
Aasta puhkpilliorkester 2020 – Tapa Linna Orkester (dirigent Priit Rusalepp)
Aasta dirigent 2020 – Heli Jürgenson
Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2020 – Margot Peterson
Aasta noor dirigent 2020 – Nele Erastus
Aasta orkestridirigent 2020 – Riivo Jõgi
Aasta toetaja 2020 – Kultuuriministeerium
Aasta korraldaja 2020 – Marika Kuusik
Aasta tegu 2020 – Kollektiivijuhtide palgatoetuse meede
Koostööpreemia 2020 – Veljo Tormise Kultuuriselts
Aasta koorihelilooja 2020 – Erkki-Sven Tüür
Aastate koorihelilooja  – Olav Ehala
Aasta kooriplaat 2020 – Entel-Tentel 50. Eesti Raadio Laste Laulustuudio

Lisaks Kooriühingu aastapreemiatele anti üle Uno Järvela Fondi stipendiumid: 2020. aastal pälvis peastipendiumi Hirvo Surva. Kultuuriminister Anneli Ott andis üle Kultuuriministeeriumi tänukirjad dirigentidele, kes on aasta jooksul auhindu saanud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Möödunud aastal oli võidukaid koori- ja orkestrijuhte 18.

Vaata ka: Kooriühing

 

Tagasi