Muusikauudised

Ansambel U: nüüdismuusikat tutvustav sari “URR” tähistab 30. saadet Morton Feldmani muusikagaTeisipäeval jõuab Klassikaraadio eetrisse ansambel U: sarja “URR” 30. saade ning sel korral on kontsert pühendatud Morton Feldmani muusikale.

Morton Feldman (1926–1987) oli Ameerika 20. sajandi muusika suurkuju, üks nn New York School'i juhtfiguure. Ta oli suurt kasvu mees, otsese ütlemisega, joviaalne ja häälekas. Tema muusika kõlab sellele sootuks vastupidiselt – see on valdavalt väga õrn, vaikne, peenelt tunnetatud, omal seletamatul moel lummav. Mitmed tema viimase perioodi teosed on tunde pikad.

Kuidas Feldman oma muusikat komponeeris? Mis on selle seletamatu fenomeni taga? Mis olid tema põhiseisukohad ja lähtepunktid? Ansambel U: esitab kontserdil tema teoseid eri aastakümnetest ning püüab läbi kommentaaride ja tutvustuste neile küsimustele vastuseid leida.

Selle kontserdiga on U: jõudnud märkamatult sarja URR 30. saateni. “URR” (Ansambel U: Rahvusringhäälingus) on U: ja ERR Klassikaraadio koostöös 2013. aastal alguse saanud sari, kus igal kontserdil on oma teema, mis tutvustab nüüdismuusika erinevaid tahkusi. Sari elustab omal moel vanu traditsioone, sest juba 1950.–60. aastatel oli raadio eesti muusikaelu arengu üks keskpunkte. Aastate jooksul on sarjas kuulajateni toodud märkimisväärne hulk nüüdismuusika klassikasse kuuluvaid teoseid ja heliloojaid, millest paljud polnud Eestis varem kordagi kõlanud. Kontserdid toimuvad ERR Uudistemaja 1. stuudios, kus publik saab kontserti kuulata kohapeal ning ühtlasi toimub ka ülekanne Klassikaraadio eetris.

Ansambel U:  kontsert “URR-30: Morton Feldman”
Teisipäeval,  8. juunil kell 19

ERR Uudistemaja 1. stuudio
Otseülekanne Klassikaraadios

Kavas: Morton Feldman (1926–1987)

“Last Pieces”, klaverile (1959)
“Four Instruments”, viiulile, tšellole, klaverile ja löökpillidele (1965)
“For Aaron Copland”, sooloviiulile (1981)
“Intersection”, magnetilindile (1953)
“For Frank O’Hara”, flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile ja löökpillidele (1973)

Piiratud arv piletid eelmüügis Fienta.com
Sarja toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital ning see toimub koostöös Klassikaraadioga.

Ansambel U: on kõige aktiivsem ning tunnustatum nüüdismuusika kollektiiv Eestis. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

Tagasi