Muusikauudised

LHV uue heliloomingu Au-tasu 2021 pälvis Rasmus Puuri Viiulikontsert

LHV uue heliloomingu Au-tasu 2021 saab Rasmus Puuri Viiulikontsert, auhinnale oli nomineeritud kümme 2020. aastal valminud heliteost.

Dirigent ja žüriiliige Kristiina Poska: “LHV uue heliloomingu Au-tasu kandidaatide nimekiri oli äärmiselt mitmekesine ja põnev, sisaldades endas tõsiselt palju huvitavaid ja häid teoseid. Mulle jäi silma üldine tendents pürgida ilu, mõtestatuse, hingestatuse ja harmoonia poole ning kui me võtame kaasaegset kunsti kui teatavas mõttes ühiskonna peeglit, siis räägib see meie kohta üsnagi palju.”

Konkursi žüriisse kuulusid Tiia Teder (žürii esinaine, Klassikaraadio), Helena Tulve (Eesti Muusika Päevad, Eesti Heliloojate Liit), Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Selts), Iris Oja (metsosopran) ja Kristiina Poska (dirigent).

  Rasmus Puur. Foto: Rene Jakobson

 

Kuigi konkurents oli tihe, selgus võitja siiski väga üksmeelselt. “Rasmus Puuri Viiulikontserdi puhul on tegemist äärmiselt sügavamõõtmelise teosega, mis on meisterlik nii oma viiuli- kui orkestrikäsitluselt, tugeva dramaturgia- ja vormitunnetusega ning mis ehk isegi kõige tähtsam – selge kvaliteediga puudutada meid sügavuti ning endaga jäägitult kaasa viia. Me võime olla tõsiselt uhked oma sellise äärmiselt potentsiaalika noore helilooja üle ning tema viiulikontserdi puhul on tegemist teosega, mis vääriks tähelepanu kahtlemata ka rahvusvahelisel tasandil,” lisas Poska.

“Viiulikontsert on tunnistus muljetavaldavast arengust, mille Rasmus Puur on heliloojana läbi teinud. Teos on psühholoogiliselt tundlik, väljendusvahenditelt rikkalik ja mitmeplaaniline ning vormiliselt monumentaalne. Viiulikontserdiga on Rasmus Puur astunud esimese sammu eesti sümfoonilise muusika väljapaistvate loojate hulka,” lisas Kerri Kotta.

LHV Au-tasu anti tänavu välja kuuendat korda. LHV Panga juhi Kadri Kiiseli sõnul ületab meie heliloojate muusika riigipiire. ”Väärt muusika mõistmiseks ja tunnetamiseks ei ole oluline viibida mingis kindlas kohas või rääkida mingit kindlat keelt – see on osa meie kultuurist, mis ei taju riigipiire. Eesti muusika on viinud meid maailmakaardile ja mul on hea meel, et saame LHV poolt kaasa aidata uute talendikate heliloojate ja kaasaegse muusika tutvustamisele,” märkis Kadri Kiisel.

Preemia eesmärk on väärtustada aktiivseid heliloojaid ja tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. Tänavu suurenes senine auhinnafond 1000 euro võrra. Laureaat pälvib 6000-eurose stipendiumi ning klaasikunstnik Mare Saare taiese. Preemia üleandmine toimus 30. aprillil ERSO ja EFK virtuaalsel ühiskontserdil festivali Eesti & Balti Muusika Päevad 2021 raames.

Varasematel aastatel on LHV uue heliloomingu Au-tasu pälvinud Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ning Märt-Matis Lill. Konkursi partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR.

Tänavu osales konkursil rekordiliselt 52 teost 42 heliloojalt. Kandidaate esitasid nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid. 52 teosest valiti välja 10 nominenti.

Tagasi