Muusikauudised

Olari Elts tähistab 50 aasta juubelit

Täna, 27. aprillil tähistab oma 50 aasta juubelit dirigent Olari Elts. Postimehes ilmus Eltsiga Janar Ala intervjuu Eltsiga ning samuti oli juubilar Tarmo Tiisleri vestluspartneriks Klassikaraadio saates Delta.

Olari Elts on avara rahvusvahelise haardega dirigent, kelle kirg koostada ja juhatada väga omanäolisi ja põnevaid kontserdikavasid on toonud talle tunnustuse üle maailma. Eltsi dirigenditee on kulgenud väga sihikindlalt ja lähtudes parimast võimalikust loogikast. Esialgu peamiselt nüüdismuusika interpretatsioonidega tunnustuse pälvinud dirigendi repertuaar on pidevalt laienenud orkestrimuusika klassika suunas ning hõlmab kogu sümfooniaorkestrile loodut. Lisaks leiab ta oma kavadesse klassikaga haakuvaid, kuid seni väheesitatud väärtteoseid. Omaette nišš on põnevatel žanriülestel kontsertidel, mis ühendavad klassikalist muusikat elektroonika ja erinevate visuaalsete lahendustega. Samuti peab Elts oluliseks eesti muusika tutvustamist nii kodumaal kui ka väljaspool Eestit.

Eesti muusikapublikule sai Olari Eltsi nimi laiemalt tuttavaks 1993. aastal, mil ta kutsus ellu uue muusika instrumentaalansambli NYYD Ensemble. Seda juhatas ta kuni aastani 2012, mil ansambel oma tegevuse lõpetas.

Alates hooajast 2020/21 on Olari Elts ERSO peadirigent ja kunstiline juht ning alates aastast 2018 Kymi Sinfonietta kunstiline nõustaja. Väärikaid ametikohti on tema dirigendikarjääris olnud teisigi: ta olnud ERSO esimene külalisdiridgent (2007–2020), Helsingi Linnaorkestri esimene külalisdiridgent (2011–2014), Bretagne’i Orkestri kunstiline juht (2006–2011), Šoti Kammerorkestri esimene külalisdirigent (2007–2010) ning Läti Riikliku Sümfooniaorkestri korraline külalisdirigent (2000) ja peadirigent (2001–2006). Lisaks seob teda tihe koostöö selliste orkestritega nagu Leipzigi Gewandhaus-orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Taani Rahvusorkester, BBC Sümfooniaorkester, Seattle’i Sümfooniaorkester, Yomiuri-Nipponi Sümfooniaorkester, Prantsuse Raadio Sümfooniaorkester, Rotterdami Filharmoonikud, Birminghami Linnaorkester, Hollandi Raadio Sümfooniaorkester, Dublini RTÉ Orkester, Luksemburgi Filharmooniaorkester, Prantsuse ja Lyoni rahvusorkestrid, Varssavi, Sloveenia, Seouli ja Malaisia filharmoonikud, Ottawa Rahvusliku Kunstikeskuse Orkester, Melbourne’i Sümfooniaorkester, Ulsteri Orkester, Porto Casa da Música Sümfooniaorkester jt.

Solistidest on Olari Eltsi olulisimad lavapartnerid olnud pianistid Jean-Efflam Bavouzet, Martin Helmchen, Stephen Hough, Lucas ja Arthur Jussen, Aleksandr Melnikov ja Simon Trpčeski, viiuldajad Renaud Capuçon, Brett Dean , Isabelle Faust, Maksim Rõsanov, Baiba Skride, Lara St. John ja Antoine Tamestit, tšellistid Gautier Capuçon ja Alban Gerhardt, löökpillimängija Martin Grubinger, klarnetist Kari Kriikku, metsasarvemängija Felix Klieser, ja sopranid Sally Matthews ja Karita Mattila. 

Tähelepanu ja tunnustust on pälvinud ka plaadistused Olari Eltsi juhatusel. Plaadifirma Ondine märgi all on ilmunud kaks Heino Elleri orkestrimuusikaga plaati ERSO esituses (2018, 2019), kaks Erkki-Sven Tüüri autoriplaati (2018, 2014) koos Tapiola Sinfonietta ja Helsingi Filharmooniaorkestriga ning kriitikutelt kõrgeid hinnanguid pälvinud Helsingi Linnaorkestri plaat Detlevi ja Berio kirjutatud Brahmsi muusika seadetega (2017). Värskeim Elleri plaadistus ja Tüüri 2018. aastal ilmunud autoriplaat on pälvinud aasta klassikaalbumi tiitli. Samuti on Tüüri muusikaga autoriplaadi välja andnud ECM (2007) ja Finlandia Records (1996). Lisaks on Elts salvestanud Borgströmi ja Šostakovitši viiulikontserdid Eldbjørg Hemsingi ja Viini Sümfoonikutega BISile (2018) ja Poul Rudersi viienda sümfoonia Taani Rahvusorkestriga Bridge Recordsile (2016).

Ooperidirigendina on Olari Elts juhatanud Britteni „Albert Herringit”, Puccini kolme lühiooperit ja Mozarti „Don Giovannit” Rahvusooperis Estonia, Mozarti „Idomeneod” kontsertettekandena nii Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri kui ka ERSOga, Rennes’i Ooperis Berliozi „Fausti needmist” ning Norras Tšaikovski „Jevgeni Onegini” uuslavastusi (2015).

Olari Elts on pälvinud Suure Vankri auhinna (1997), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1997), Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi ordeni (2001), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2004), Läti Suure Muusikaauhinna (2005) ning kolmel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia: 2012. aastal Mendelssohni oratooriumi „Paulus” ettekande eest ning viimase hooaja kontsertide eest ERSOga, 2017. aastal säravate ja kaalukate ülesastumiste eest nii kodu- kui välismaistel lavadel ning eesti heliloomingu edendamise eest ning 2020. aastal pälvis ta preemia koos ERSOga nende seniste ühiste Elleri muusika salvestiste eest.

Tagasi