Muusikauudised

Collegium Musicale esitab Flo Kasearu näitusel „Elust välja lõigatud“ Sander Mölderi uudisteostAlates 30. jaanuarist toimub Tallinna Kunstihoone näitusel „Elust välja lõigatud“ igal laupäeval kell 13.45 Flo Kasearu, Collegium Musicale ja Sander Mölderi koostöös valminud performance „Kaua veel? Kas sina tegid seda?“.

Küsimust „Kaua veel?“ esitavad pidevalt lapsed, näiteks siis, kui pikk autosõit muudab nad kärsituks, sest pole teada, kuhu täpselt sõidetakse. „Kas sina tegid seda?“ aga on küsimus, mis on levinud ka YouTube’i koeravideotes, kus omanikud hurjutavad oma pahandust teinud lemmikuid. Selliste videoklippide tegelik tipphetk on koera „imearmas süüdlaseilme“, kui temalt aru päritakse. Näitusel nõutakse küsimustega vastust kurjategijalt, kes põhjustab kannatusi kogu perele. Performance on suurepärane näide selle kohta, kuidas vägivalla mõju huumoriga nõrgestada.

Flo Kasearu liikumisele ja sõnadele on muusika loonud Sander Mölder. Teoses, mis on komponeeritud kuuele häälele ja fonogrammile nutitelefonis, vahelduvad lootus ja lootusetus, dialoogi võimalus ja võimatus. Collegium Musicale lauljate esituses avaneb igal laupäeval uus kiht heliteosest kuni see 27. märtsil esmakordselt täispikana ette kantakse.

Sander Mölder on helilooja, muusikaprodutsent ja dj, kes on tänaseks erinevates rollides ja muusikalistes koosseisudes astunud üles paljudel lavadel üle maailma, muuhulgas Londonis Royal Albert Hallis, Hispaanias Primavera festivalil ja Open'er festivalil Poolas. Viimaste koostööde hulgas on balletid „Keres“ (2018) ning „Kuldne Tempel“ (2020) koos Timo Steineri ning Teet Kasega, samuti on ta loonud muusikat mitmetele sõnalavastustele, sh „Tallinnville“ VAT teatris (2020) ning „Kratt“ Tallinna Linnateatris (2018). Mölder on ka üks plaadifirma TIKS eestvedajatest. Hetkel on valmimisel Rahvusooper Estonia tellimustööna ballett Louis XIV elust.

Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja peadirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. 2020. aastal kõlas esiettekannetena kokku kolme tunni jagu uut eesti heliloojate muusikat, sh Maria Fausti „Maarja missa“, mis on pühendatud koduvägivalla all kannatanud naistele. Kolmel korral pärjatud aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). 2018. aastal tunnustas Eesti Kultuurkapital kammerkoori ja Endrik Üksväravat aastapreemiaga.

Flo Kasearu on kunstnik, kes suhestub oma loomingu kaudu vahetult erinevate ühiskondlike protsessidega, kasutades seejuures isikupärast irooniat. Oma teostes rakendab ta vastavalt vajadusele nii video, joonistuse, maali, installatsiooni kui ka tegevuskunsti vahendeid. Flo on tegelenud mitmete aktuaalsete teemadega nagu vabadus, avalik ja privaatne ruum, majanduskriis, naiste roll ja võimalused ühiskonnas. Viimased näitused: „Eriolukord“ Kumu kunstimuuseumis (2020), „Ohustatud liigid“ Tartu kunstimuuseumis (2020), „Performing the Fringe“, Konsthall C-s (2020), „Wunderkammer“, Läti fotograafiamuuseumis (2020).

Vaata ka:
Collegium Musicale
Facebook

Tagasi