Muusikauudised

Pärnus tuleb esiettekandele Alisson Kruusmaa klaverikontsertPärnu Linnaorkester alustab 2021. aastat Alisson Kruusmaa klaverikontserdi maailmaesiettekandega. Pärnust pärit helilooja teos kannab pealkirja „Justkui jõgi oleks laulnud…“ ning on inspireeritud jõest kui kujundist, millel on läbi aegade olnud eri kultuurides loendamatult tähendusi — aeg ja igavik, teadvus ja alateadvus, vabadus ja valgustatus jpm. Kontserdi muusikas on Kruusmaa lähtunud vee salapärastest tahkudest ja varjunditest ning keskendunud voogavusele, avarusele, kontrastidele ja lõputule kulgemisele. Klaverikontserdi ajenditeks olid helilooja kauaaegne unistus antud žanris muusikat luua ning pikaaegne koostöö pianist Johan Randverega, kelle soleerimisel jõuabki teos publikuni. Kontserti juhatab Kaspar Mänd.

Lisaks kõlavad kontserdil Wolfgang Amadeus Mozarti Sümfoonia nr 40 g-moll ja Maurice Raveli „Couperini haud”. Kolme teose ühiseks nimetajaks on voogavus.

Mozarti 40. sümfoonia vaikselt voolav minoorne algus on üks kuulsamaid. Sel viisil teose alustamine sai hiljem eeskujuks mitmetele romantismiaja heliloojatele, ent oma aja kuulajatele oli see väga ootamatu. Tegemist on Mozarti ühe kirglikuma sümfooniaga, milles leidub nii hellenistlikku kergust kui ka lõikavaid dissonantse ning süngemaid varje.

Raveli „Couperini haud” on François Couperini eeskujul valminud barokiaegse prantsuse süidi vormis teos, oma olemuselt kerge ning meisterliku ja nüansirohke orkestratsiooniga.

Kontsert toimub 28. jaanuaril kell 19 Pärnu kontserdimajas.
Laval on Johan Ranvere (klaver), Pärnu Linnaorkester ja dirigent Kaspar Mänd.

Kavas:
Alisson Kruusmaa klaverikontsert „Justkui jõgi oleks laulnud…” (2021) ESIETTEKANNE
Wolfgang Amadeus Mozart Sümfoonia nr 40 g-moll (1788)
Maurice Ravel „Le Tombeau de Couperin” („Couperini haud”) (1910)

Vaata ka:
PLO
Facebook

Tagasi