Muusikauudised

Samuel Barberi kammerooperi „Bridžikäsi“ esmaettekanne Eestis kontserdisarjas „Kõrvaring“Tõenäoliselt maailma lühimaks ooperiks nimetatud „Bridžikäsi“ („A Hand of Bridge“) tuleb esmakordselt Eestis ja eesti keeles esitamisele Tallinna Kammerorkestri „Kaardimaja“ kontserdil. Solistirolle laulavad Marko Matvere (räige ärimees David), Maria Listra (ta keskealine naine Geraldine), Mati Turi (advokaat Bill) ja Annely Peebo (ta naine Sally). Lavastaja on Mehis Pihla ja kontsert-lavastust juhatab Tõnu Kaljuste.

20. sajandi ühe suurima USA helilooja Samuel Barberi kammerooperi „Bridžikäsi“ (libreto autor Gian-Carlo Menotti, eestikeelse tõlke autor Doris Kareva) süžee hargneb järgmiselt: „Neli sõpra on kogunenud õhtuseks bridžimänguks. Mängu kulgedes laulab igaüks neist aaria, väljendamaks oma tegelikke mõtteid. Sally mõtleb peamiselt uue peakatte ostmisest, tema abikaasa Bill juurdleb, kas Sally teab tema armukesest Cymbelinist ja sellest, kas naine on olnud talle truu. Geraldine’i ignoreerivad nii tema abikaasa David kui endine armuke Bill, kes omakorda on mures oma sureva ema pärast ning kibestunud ummikusse jooksnud töö tõttu. Bill unistab, milline võiks ta elu olla, kui ta oleks sama rikas nagu tema ülemused, kuid nendib lõpuks, et tõenäoliselt ei oleks elu siiski palju erinev praegusest.“ Tegemist on tempoka melodraamaga, mis esietendus 1959. aastal Itaalias Spoletos ning mida esitatakse tänaseni regulaarselt kontserdilavadel.

Ka teisi sel kontserdil kõlavaid teoseid esitatakse Eestis harva: Barberi „Capricorni kontsert“, mis oli helilooja viimane teos II maailmasõja ajal USA armees teenides (sooloinstrumentidena keelpilliorkestri ees kasutab ta oboed, flööti ja trompetit, tekitades paralleeli Bachi teise „Brandenburgi kontserdiga“) ning Barberi elu viimane teos „Canzonetta“. Kontsert algab aga  Poola helilooja Witold Lutosławski „Väikese süidiga“ orkestrile ning USA nüüdishelilooja Bryce Dessneri pühendusteosega „Réponse Lutosławski“.

Esitajad:
Maria Listra (sopran)
Annely Peebo (kontraalt)
Mati Turi (tenor)
Marko Matvere (bariton)
Riivo Kallasmaa (oboe)
Eneli Hiiemaa (flööt)
Indrek Vau (trompet)
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Tõnu Kaljuste
Lavastaja Mehis Pihla

Kavas:
Witold Lutosławski „Väike süit“
Bryce Dessner „Réponse Lutosławski“
Samuel Barber „Capricorni kontsert“ op. 21
Samuel Barber „Canzonetta“ op. 48
Samuel Barber Kammerooper „Bridžikäsi“ op. 35

Kontserdid leiavad aset 25. veebruail kell 19 Tartu Ülikooli aulas ning 26. ja 27. veebruaril kell 19 Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas. Kontsert toimub Tallinna Kammerorkestri „Kõrvaringi“ sarjas, mis on pühendunud Eestis vähetuntud väärt muusika esitamisele.

Tallinna Kammerorkester on laval hinnatud keelpillimängijate koosseisuga, kelle kontserdid äratavad tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonitaseme poolest. Orkestri asutaja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste, kellega koos on antud kontserte Eestis ja kaugemal, sealhulgas Euroopa nimekates kontserdisaalides, New Yorgis Carnegie Hallis ja Pekingi Keelatud Linna kontserdisaalis.

Kontserti korraldab Tallinna Filharmoonia, toetavad Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital ja  Kultuuriministeerium.

Vaata ka: Tallinna Filharmoonia

Tagasi