Muusikauudised

Eesti keelpillimängijate konkurss 2020

5.–13. novembrini toimuv Eesti keelpillimängijate konkurss on sel aastal pühendatud Eduard Tubina 115. sünniaastapäevale. Tänavusel konkursil osaleb üle 30 keelpillimängija, keda hindab rahvusvaheline žürii. Konkursi kõik voorud toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

5.–13. novembrini
toimuv Eesti keelpillimängijate konkurss on sel aastal pühendatud Eduard Tubina 115. sünniaastapäevale. Konkurss toimub neljas voorus ja eraldi arvestuses neljal erialal: viiul, vioola, tšello, kontrabass. Konkursi kohustuslike teoste hulgas I voorus on Eduard Tubina ja Heino Elleri teos, kontrabassimängijatel Ludvig Juhti teos, II voorus vabalt valitud eesti helilooja pala alates aastast 1980, finaalis aga valikuna nii Tubina viiulikontsert nr 1 ja 2 kui ka kontrabassikontsert.

Kevadel toimunud eelvooru (videovooru) tulemusel pääsesid tänavuse konkursi I vooru 27 viiuldajat, 5 vioolamängijat, 8 tšellisti ja 4 kontrabassimängijat. I ja II voor toimuvad 5.-10. novembrini, sellele järgnevad finaalvoorud toimuvad 11., 12. ja 13. novembril koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga Arvo Volmeri dirigeerimisel. Kõik konkursivoorud leiavad aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis ning on publikule avatud. Võistlusvoore saab jälgida ka reaalajas YouTube'i ülekande vahendusel.

Osalejaid hindab 5-liikmeline rahvusvaheline žürii koosseisus Susie Mészáros (vioola, Royal College of Music, London), Jan-Erik Gustafsson (tšello, Soome), Eva Bindere (viiul, Läti Muusikakadeemia), Jiri Parviainen (kontrabass, Soome), žürii esimees on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikateaduse professor Kristel Pappel.

Keelpillimängijate konkursid Eestis said alguse 1968. aastal. Esialgu osalesid konkursil viiuli ning tšello eriala interpreedid, kuid 1975. aastast olid juba haaratud ka altviiuli ja kontrabassi erialad. Kuni 1987. aastani toimus veel paar konkurssi, millele järgnes peaaegu 30-aastane paus. Traditsioon taastati 2015. aastal Eesti Keelpilliõpetajate Ühingu initsiatiivil koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga.

Keelpillimängijate konkursi laureaatide seas on hulgaliselt nii praegusi kui ka endisi õppejõude, pedagooge ja interpreete – Jüri Gerretz, Tiiu Peäske (Heinsalu), Mari Tampere-Bezrodny, Peeter Paemurru, Arvo Leibur, Mart Laas, Henry-David Varema, Leho Karin ja paljud teised. Viimase, 2015. aastal toimunud Eesti keelpillimängijate konkursi laureaatide seas on Marcel Johannes Kits, Linda-Anette Verte, Hans Christian Aavik jt.

Eesti keelpillimängijate konkursi korraldajad on Eesti Keelpilliõpetajate Ühing ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.


Vaata ka:
Eesti Keelpilliõpetajate Ühingu koduleht
Konkursi Facebooki leht

Tagasi