Muusikauudised

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (12.–18. oktoober)

13.–16. oktoobrini toimub Eesti Rahvusmeeskoori kontsert “Veljo Tormis. Kalevala 17. runo”. Suurvormi “Kalevala seitsmeteistkümnes runo“ meeskoorile, solistidele ja rahvapillidele (1985/1994) ehk “Vipuses käimine” tellis Eesti Rahvusmeeskoor “Kalevala” juubeliaastal 1985 Soome ringreisi jaoks. Teos tuleb Mikk Üleoja juhatusel taas esitamisele 13. oktoobril Vanemuise kontserdimajas, 14. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 15. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 16. oktoobril Jõhvi kontserdimajas. Lisaks on kontserdil kavas Tõnu Kõrvitsa uudisteos “Kuu triptühhon”, mis on Eesti Kontserdi ja helilooja ühine kingitus rahvusmeeskoorile nende 75 aasta juubeli puhul.

Vaata ka: Eesti Kontsert

16.–23. oktoobrini leiab aset XII rahvusvaheline festival KLAVER. Tänavuse festivali sisuliseks teljeks on Beethoveni viie klaverikontserdi ning klaveriga koorifantaasia op. 80 ettekanded Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Sinfonietta esituses ning kuue Eesti tipp-pianisti – Age Juurikas, Maksim Štšura, Ralf Taal, Irina Zahharenkova, Sten Heinoja, Sten Lassmann – soleerimisel. Lisaks sisustavad noored talendid kaks Beethovenile ja klassitsismile pühendatud kava ning festivali mahub ka armastatud maestro Rein Rannapi kontsert. Sooloõhtutega esinevad nelja eri põlvkonna külalispianistid: Lucas Debargue (Prantsusmaa), Nikolai Demidenko (Venemaa), Yeol Eum Son (Lõuna-Korea) ja Pietro De Maria (Itaalia), kes toovad publikuni peale Beethoveni suurteoste palju kaunist romantilist klaverimuusikat. 18. oktoobril on Tallinna Kammerorkestri kontserdil Kaspar Männi juhatusel lisaks klaverikontsertidele kavas Erkki-Sven Tüüri “Phantasma”, mis on inspiratsiooni saanud Beethovenist. Kontserdid toimuvad Estonia kontserdisaalis, festivali kunstiline juht on Sten Lassmann.

Vaata ka: Festival Klaver

Laupäeval, 17. oktoobril kõlab Pärnu Eliisabeti kirikus 20. sajandi flöödimuusika kontserdisarjas Musica Sacra. Kontserdil astuvad üles Leonora Palu (flööt) ja Andrus Kallastu (klaver). Esitamisele tulevad Edisson Denissovi Sonaat flöödile ja klaverile, Galina Grigorjeva Lament altflöödile, Henryk Górecki „For You, Anne-Lill“ op. 58 ning Darius Milhaud’ Sonatiin flöödile ja klaverile op. 76. Kontserdisarja kunstiline juht ja peakorraldaja on Andrus Kallastu.

Vaata ka: Musica Sacra kontserdid

Laupäeval, 17. oktoobril annab Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester kontserdi pealkirjaga “Peeter Lilje 70”. Eesti ühe säravama dirigendi Peeter Lilje mälestusele pühendatud kontserdil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis tuleb ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti üks tuntumaid sümfooniaid nr 31 D-duur K 297/300a, alapealkirjaga “Pariisi sümfoonia”, Eduard Tubina Süit balletist “Kratt” ning Ivari Ilja soleerimisel Fryderyk Chopini klaverikontsert nr 1 e-moll op. 11. Orkestrit juhatab Arvo Volmer. Peeter Lilje ja Rahvusooper Estonia koostöö kestis 21 aastat: aastatel 1972–1975 koormeistrina ja dirigendi assistendina ning alates 1975. aastast dirigendina. Sel perioodil jõudis Peeter Lilje dirigendina publiku ette tuua üle 20 ooperi.

Vaata ka: Rahvusooper Estonia


Tutvu ka teiste selle nädala sündmustega EMIKi muusikasündmuste kalendris.

Tagasi