Muusikauudised

Laupäeval esiettekandena kõlav „Maarja missa“ on pühendatud koduvägivalla all kannatanuileLaupäeval, 22. augustil kell 20 tuleb Tallinna Jaani kirikus esiettekandele Maria Fausti kooriteos „Maarja missa“. Teos valmis kammerkoori Collegium Musicale tellimusel ja on pühendatud kõigile koduvägivalla all kannatanuile. Kontserdi tulu läheb MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskusele õigusabi paremaks korraldamiseks.

Teadaolevalt on iga teine vägivallakuritegu Eestis seotud perevägivallaga. Eelmisel aastal registreeriti üle 4100 perevägivallakuriteo. „Tõenäoliselt suurendab seda numbrit tänavu veelgi isolatsiooni nõudnud koroona-kevad,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav.
„Tegemist on väga valusa teemaga, enamalt jaolt suletud teemaga, mis teeb lahenduste leidmise ülimalt keeruliseks. Kuid seda enam peab sellest rääkima, et tekiks julgus muutusteks. Abi ja nõu küsimine on juba suur samm edasi. Antud teosega soovime omalt poolt teemale tähelepanu pöörata, tehes seda meile omaselt – läbi muusika“.

„Alandamine, mõnitamine, sihilik solvamine, ahistamine, kiusamine, verbaalne ja füüsiline vägivald on olnud meie ühiskonna tülgastav osa. Vägivald ei tunne geograafilisi, ideoloogilisi ega ka seisuse piire,“ ütles helilooja Maria Faust. „Mitte ükski raamat, religioon ega ka kahjuks see muusikateos ei suuda lõpetada sõda meis endis. Lootus on, et see teos pakub lohutust ja veidi usku, et ühel päeval lõikab inimkond end lahti põhjuste ja tagajärgede ketist. Maarja missa on pühendatud Eesti naistele, kes on kaotanud läbi vägivalla (iseenda?).“


KAVA:
Maria Faust „Maarja missa“ (2020, esiettekanne)
Tekst: Eero Epner, Karl Ristikivi luuletused, missatekstid

Esitajad:
Maria Faust (saksofon)
Indrek Vau (trompet)
Andres Kontus (tromboon)
Kristjan Kungla (fagott)
Kammerkoor Collegium Musicale
Dirigent Endrik Üksvärav

Kontserdi korraldab Ekspress Meedia. Piletid müügis Piletilevis.

Maria Fausti nime seostatakse peamiselt mittetraditsiooniliste džässivoolude ja vabaimprovisatsiooniga. Eesti saksofonist, helilooja, arranžeerija ja improvisaator Maria Faust pälvis eelmisel sügisel Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühingult (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) maineka auhinna nimega „Hæderspris”, mis anti üle väljamüüdud galakontserdil Kopenhaagenis. Auhind antakse igal aastal ühele väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale tema loomingu eest. Heliloojana on Maria Faust žanrite nihutaja, ta on tuntud oma eksperimentaalse helikeele ja jõuliste ideede poolest. Tema tuntumad ja auhinnatud koosseisud on teiste hulgas Maria Faust Sacrum Facere, In the Beginning, Maria Faust Machina, Shitney ja värskeim trio koos New Yorgi muusikutega Tim Dahl (bass) ja Weasel Walter (trummid). Maria Fausti on auhinnatud mitmeid kordi, tema auhindade hulgas on neli Taani Muusikaauhinda, Eesti Aasta Jazzmuusik 2016, Eesti Aasta Jazzhelilooja 2019, BMW Jazz Welt 2019 nominatsioon jne.

Anna Lidell, DJBFA esinaine, kirjeldab Fausti järgmiselt: „Maria Faust on muusik-mustkunstnik. Tema väljenduslaad emotsioonide ja lugude sõnatuks edastamiseks on silmapaistev ja eriline. Ta januneb uute žanriliste piiride kompamise järele ning kasutab erinevatest stiilidest pärit elemente originaalset ja temale ainuomast käekirja kaotamata.”

Tallinnas tegutsev Eesti esinduskoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate loomingu kõrgetasemeline esitamine. Ühtlasi on Collegium Musicale aktiivne uue muusika tellija eesti heliloojatelt. Eesti Kooriühing on pärjanud Collegium Musicalet kolmel korral aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurkapital tunnustas 2018. aastal kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat aastapreemiaga eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Jälgi koori tegemisi: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium

Tagasi