Muusikauudised

Rahvusvahelisel konkursil värskelt pärjatud noored muusikud esinevad Estonia kontserdisaalis


  Trio 95'
17. märtsil kell 19 annab Trio ’95 koosseisus Robert Traksmann (viiul), Marcel Johannes Kits (tšello) ja Rasmus Andreas Raide (klaver) kontserdi Estonia kontserdisaalis Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Kontserdi koostöösarjas „i nagu interpreet“. Kontserdil esitavad muusikud Ludwig van Beethoveni Klaveritrio op. 70 nr 1 D-duur, Robert Schumanni Klaveritrio nr 1 op. 63 d-moll ning Erkki-Sven Tüüri 21. sajandi algusaastail kirjutatud teose „Fata morgana“. Beethoveni ja Schummani klaveritriod kõlasid ka möödunud nädalal lõppenud Ilmar Hannikaineni festivalil, kus pälviti esikoht.

27. veebruarist 5. märtsini Soomes Jyväskyläs toimunud Ilmari Hannikaineni festivali korraldatakse alates 1975. aastast. Käesoleval aastal oli festival esmakordselt suunatud kammeransamblitele, mille koosseisu kuulub klaver.

Konkursi neljas voorus tuli interpreetidel tihedas konkurentsis esitada nõudlikku repertuaari. Finaalis esines trio koos Jyväskyla sümfooniaorkestriga, tuues ettekandele Beethoveni kolmikkontserdi viiulile, tšellole ja klaverile. Festivali viieliikmelise žürii moodustasid muusikaspetsialistid Soomest, Saksamaalt ja Eestist. Žürii esimehe, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori Ivari Ilja sõnul teeb Eesti trio võit kõrgetasemelisel rahvusvahelisel konkursil suurt rõõmu. „Jääme põnevusega ootama nende uusi saavutusi nii kontsertlavadel kui ka konkurssidel,” märkis Ilja. 

Noorte interpreetide sõnul oli konkurss äärmiselt professionaalselt korraldatud: „Väärikas žürii, live-stream läbi interneti ning head harjutamise tingimused,” tõdesid trio liikmed Rasmus, Marcel ja Robert, „eriti koduseks tegi õhkkonna ühe korraldaja eesti keele oskus”. Konkurentsi tihedusele vaatamata tundsid noored kaasvõistlejatega sõbralikku sidet, mis aitas muudikute sõnul aitas unustada omavahelise mõõduvõtmise ning aitas keskenduda olulisimale – muusikale ja eneseületusele.

Endistest klassivendadest koosnev ansambel Trio ’95 alustas tegevust 2003. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis. Ansambli juhendajad on olnud Laine Leichter ning Marrit Gerretz-Traksmann, muusikalisteks eeskujudeks professorid Francis Gouton ja Alexander Bonduriansky. Trio on pälvinud esikoha ka rahvusvahelisel kammermuusika festivalil „Pavasario Sonata 2012“ Leedus. Lisaks Eestile on antud kontserte Šveitsis, Saksamaal ja Soomes. Hetkel jätkavad kõik kolm õpinguid Saksamaal.

Vaata ka: Eesti Interpreetide Liit

Tagasi