Muusikauudised

Pärnu Linnaorkestri uue hooaja avakontserdil tuleb esiettekandele Rein Rannapi Oboekontsert


Riivo Kallasmaa
Pärnu Linnaorkestri hooaja avakontserdi avateosena kõlab sel aastal oma 50. aasta juubelit pidanud Tõnu Kõrvitsa põhjamaine orkestriteos „Hümnid virmalistele” (2011). Uudisteosena tuleb esiettekandele aga Rein Rannapi Oboekontsert, mis on valminud koostöös solist Riivo Kallasmaaga.

„Mu uues oboekontserdis on tugevasti tunda tänapäeva popmuusika hõngu – nii harmoonias kui rütmides”, sõnas Rannap. „Igapäevaselt tuttavad kõlad meeldivad kindlasti ka laiemale publikule, julgustades neid edaspidigi rohkem käima klassikalise muusika kontsertidel”, lisas autor.

Karismaatiline helilooja ja pianist armastab piiride kompimist ning on aegade jooksul katsetanud klaveri erinevaid võimalusi. Tema kuulajasõbralik, heakõlaline helikeel on saanud mõjutusi väga erinevatest žanritest ja heliloojana on ta oskuslikult need eeskujud omavahel kokku sulatanud. Eesti heliloojad on seni oboele kirjutanud teoseid vähe teoseid (Alo Põldmäe Oboekontsert ja Enn Vetemaa Oboekontsertiino), mistõttu on tegemist muusikaloolise sündmusega.

Solist Riivo Kallasmaa on Eesti noorema põlvkonna üks juhtivaid oboemängijaid, paljunõutud solist ja kammermuusik. Kallasmaa sõnul on esiettekandele tulev teos kirjutatud heas koostöös. „Kontserdi kirjutamise idee sündis Saaremaa ooperipäevadel. Osalesin Reinu kutsel tema debüütooperi „Nurjatu saar” ettekandel. Projekti lõpuvastuvõtul tekkis mõlemapoolne arusaamine, et tuleb kirjutada oboekontsert”, kirjeldas Kallasmaa teose sündimise lugu. „Rannapi muusika, nagu ta ise ka kirjutas, on käesirutus levimuusikast klassika poole. Solisti ja heliloojana ühendab meid vahetu lähenemine muusikale - mõlema jaoks on oluline iga esituse kordumatus.”

Lisaks Rannapile ja Kõrvitsale tuleb avakontserdil ettekandele ka üks klassikalise muusika nurgakividest, Wolfgang Amadeus Mozarti viimane sümfoonia, Sümfoonia nr. 41 „Jupiter“. Juhatab Pärnu Linjnaorkestri peadirigent Kaspar Mänd.

Vaata ka: PLO

Tagasi