Muusikauudised

Ilmunud on uus CD prantsuse klarnetimuusikaga

Käesoleva aasta maikuus ilmus muusikaproduktsiooniettevõtte Estonian Record Productions alt uus CD prantsuse 20. sajandi klarnetimuusikaga, mida esitavad muusikutest abielupaar klarnetist Selvadore Rähni ja pianist Tuuli Rähni. Plaadil kõlab Camille Saint-Saënsi Klarnetisonaat Es-duur op. 167 (1921), Claude Debussy „Première Rhapsodie“ (1909–1910), Francis Poulenci Klarnetisonaat (1962) ja Sonatiin (1963) Pierre Sancanilt, kes oli 20. sajandi keskpaiga üks prantsuse muusika juhtfiguur Olivier Messiaeni ja Henri Dutilleux’ kõrval. Muusika on salvestatud 2018. aastal Saksamaal Neumarkt in der Oberpfalzi Reitstadelis.

Tegemist on Rähnide teise ühise plaadiga, 2015. aastal ilmunud plaadil kõlas Brahmsi klarnetimuusika. Selvadore Rähnit on eesti publikul võimalik esinemas kuulda 11. juulil Tartus festivali „Klaaspärlimäng“ raames.

Üks tuntumaid Eesti klarnetimängijaid maailmas Selvadore Rähni on saavutanud tunnustust eelkõige Jaapanis, kus ta aastatel 1997–2005 tegutses Kyōto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina, omades tähtajatut lepingut. Hetkel elab Rähni Islandil. Hinnatud orkestrandina on ta mänginud esimest klarnetit külalisena mitmetes orkestrites, sh Pforzheimi ja Württembergi Kammerorkester, Poola Kammerfilharmoonikud, Tšehhi kammerorkester ning Osaka ja Yamanami festivali orkestrid. Erinevate orkestrite koosseisus on Rähni esinenud üle terve Euroopa, Venemaal ja Jaapanis. Kammermuusikuna on Rähni osalenud mitmetel festivalidel ning teinud koostööd Leipzigi Keelpillikvartetiga ning selliste interpreetidega nagu tšellistid David Geringas ja Tsuyoshi Tsutsumi, pianistid Michie Koyama, Petras Geniusas, Albert Atenelle, Tuuli Rähni ja Kalle Randalu jt.

Aastatel 1983–1986 õppis Selvadore klarnetit G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis A. Rjabovi ning I. Aigro klarnetiklassis ning aastatel 1986–1991 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Rein Karini ja Vahur Vurmi juhendamisel. Aastatel 1991–1997 jätkusid õpingud professor Wolfgang Meyeri juhendamisel Karlsruhe Muusikaülikooli magistrantuuris ning seejärel doktorantuuris, mille lõpetas 2001. aastal kiitusega. 1996. aastal tegutses ta professor Meyeri assistendina Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta aastatel 1993–1997 täiendanud end Pariisis professor Alain Damiens’i juures.

Ta on juhendanud meistrikursusi Jaapanis, Hispaanias, Eestis ja Saksamaal. Heliloojana on ta välja andnud klaverialbumi „Pildid minu elust“.

Pianist Tuuli Rähni on õppinud klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Ülle Sisa ja Ivo Sillamaa juhendamisel (1975–1986) ning prof. Peep Lassmanni käe all Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (1986–1991), mille ta lõpetas cum laude. Hinnatud kammermuusikapartnerina töötas Tuuli juba õpingute ajal lauljate klaverisaatjana Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Õpingud jätkusid Karlsruhe Muusikaülikooli magistrantuuris, mille ta lõpetas esmalt klaveri erialal porf. Gunther Haueri juhendamisel ning seejärel klaverikammermuusika erialal prof. Werner Genuiti käe all. Aastatel 1997–2005 elas Tuuli Rähni Jaapanis Kyōtos, kus õpetas klaverit Kyōto konservartooriumis. Tuuli Rähni on lindistanud muusikat Eesti Raadiole, Saksa Raadiole ja Eesti Televisioonile ning esinenud endises Jugoslaavias, Hispaanias, Iirimaal, Islandil, Venemaal, Jaapanis, Prantsusmaal, Eestis jm. Hetkel tegutseb ta pianisti, kammermuusiku ning pedagoogina Islandil.

Koostöö abikaasa Selvadore kammermuusikapartnerina on kestnud üle 25. aasta.

Vaata ka: ERP

Tagasi