Muusikauudised

EMTA sümfooniaorkestri kontserdil tuleb esiettekandele Malle Maltise uudisteos


  Malle Maltis
5. mail kell 14 astub Estonia kontserdisaalis publiku ette EMTA sümfooniaorkester. Orkestri kavas kõlab esiettekandena Malle Maltise uudisteos “Kontsert sümfooniaorkestrile ja kahele improviseerivale saksofonile”, kus soleerivad EMTA magistrant Eve Neumann sopransaksofonil ja EMTA dokotrant Vlady Bystrov altsaksofonil. Uudisteost juhatab EMTA orkestridirigeerimise üliõpilane Aleksandr Brazhnyk.

Malle Maltise sümfooniline uudisteose loomise ideeks on tuua akadeemilisse muusikasse uus mõiste – komprovisatsioon (komponeeriv improviseerimine) ja luua taies, mis on žanriliselt instrumentaalkontsert. See aitab tuua kaasaaegse improvisatsiooni kunstiliigi staatusesse ja elavdada akadeemilist žanrit.

2011. aastal jõuti kaasaaegse improvisatsiooni eriala magistriõppe avamiseni. See on olnud teerajajaks ja avatud võimaluste pakkujaks traditsioonilises muusikahariduses. Teos on loodud esimestele improvisatsiooni eriala lõpetajatele – Eve Neumann (magistriõpe) ja Vlady Bystrov (doktoriõpe). Akademilisse muusikasse tuuakse improvisatsioon, aga mitte jazzilikus võtmes. Suures osas fikseeritud orkestripartii annab ka orkestrile mõnes lõigus vabaduse improviseerida. Soolopartiid loovad solistid igal ettekandel uuesti, seega on iga järgnev ettekanne eelmisest erinev. Loodetavasti rikastab see teos eesti muusikat uue teosega uues žanris, täiendab saksofonirepertuaari ja inspireerib teisi heliloojaid, interpreete ja kuulajaid.

Orkestri kavas kõlab veel Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr. 5 Es-duur op. 73, kus astub solistina üles Evita Lohu, Nikolai Rimski-Korsakovi “Hispaania capriccio” op. 34 ja Pjotr Tšaikovski Sümfooniline poeem “Francesca da Rimini” op. 32.

Vaata ka: EMTA

Tagasi