Muusikauudised

Ansambel U: virtuaalreaalsusprojekti esimene teos valiti Hamburgis toimuva festivali VRHAM! põhiprogrammi

Ansambel U: poolt algatatud virtuaalreaalsusprojekti „Vaata enda ümber, vaata enda sisse” esimene teos, Scott L. Milleri „Raba”, valiti Hamburgis toimuva festivali VRHAM! põhiprogrammi. VRHAM! on esimene rahvusvaheline kunsti ning virtuaalreaalsuse temaatikaid ühendav ning esitlev festival Saksamaal. Festivali põhiprogramm toimub 7.–17. juunil Hamburgis ning külastajatel on võimalus „Raba” kogeda kogu festivali perioodi jooksul. Lisaks „Rabale” esitletakse põhiprogrammis veel 16 rahvusvahelise kunstniku VR-teost ning toimuvad mitmed loengud ja vestlused.

U: algatatud virtuaalreaalsus-projekti „Vaata enda ümber, vaata enda sisse” eesmärk on ühendada siinne ainukordne loodusrikkus, kõrgetasemeline muusikalooming ning kõrgtehnoloogia: neljalt heliloojalt tellitakse kohaspetsiifilised teosed valitud paikade loodushelidele ning U:-le. Teosed salvestatakse 360-kraadi filmimise ja surround-helisalvestusmeetodite abil ning luuakse virtuaalreaalsusvideod. Publik saab kuulata ja vaadata teoseid nii iseseisva mobiilirakendusena kui kogeda erilises kontsertsituatsioonis –  külastajatele saalis jagatakse VR-prillid, mis tekitavad reaalse looduses viibimise tunde ning helisid kuuleb kontsertsaalist mängituna. Virtuaalreaalsuse kasutamine pole eesmärk omaette – U: uurib koos partneritega uue meedia kasutamise võimalusi, et luua eriline, terviklik kunstikogemus.

U:-l avanes võimalus teha koostööd St. Cloudi Ülikooli (USA, Minnesota) VR-osakonnaga ning 2017 a. teostada projekti esimene teos – Scott L. Milleri „Raba” (instrumentidele ja elektroonilistele helidele). Miller kirjutas teose inspireerituna Marimetsa rabast ning eelmise aasta suvel filmiti materjal Marimetsa rabas (režissöör Rein Zobel) ning salvestati teose uue versiooni helimaterjal (helirežissöör Tammo Sumera, esitus ansambel U:).

2018. aastal valmivad U: tellimusel kolm järgmist teost, mille heliloojateks on Liisa Hirsch, Märt-Matis Lill ja Tatjana Kozlova-Johannes, režissööriks Rein Zobel ning helirežissööriks Tammo Sumera. Kontsertõhtu „Vaata enda ümber, vaata enda sisse”, kus esitletakse kõiki nelja VR-teost, toimub käesoleva aasta novembris koostöös Eesti Kontserdiga. Teoste valmimist toetavad EV Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Vaata ka: Ansambel U:

Tagasi