Muusikauudised

Eesti Sinfonietta esineb Viini Musikvereini Kuldses saalis

3. mail kell 19 mängib Eesti Sinfonietta Viini Musikvereini Kuldses saalis, mis on ka meie muusikasõpradele hästi tuntud Viini Filharmoonikute Uusaastakontsertide kaudu. Abonomentides „Klavier“ ja „Internationale Orchester“ toimuvat Eesti Sinfonietta kontserti juhatab Kristiina Poska, kes on klassikalise muusika portaali Bachtrack andmetel maailma kõige hõivatum naisdirigent. Kontserdi kavas on Ludwig van Beethoveni avamäng „Coriolanus“ ja Klaverikontsert nr. 1 ning Erkki-Sven Tüüri teosed „Insula deserta“ ja „Lighthouse“. Musikvereinis toimuva kontserdi solistiks on noorema põlvkonna üks silmapaistvamaid pianiste, Deutsche Grammophoni artist, Saksamaal Köthenis Bachi ning Itaalias Pianello Val Tidone konkurssidel esimesed preemiad võitnud Alice Sara Ott.

Eesti Sinfonietta on orkester, mille koosseis sõltub repertuaarist, mida mängitakse. Tänu paindlikkusele suudab orkester esitada muusikat barokiajast tänapäevani, ette kanda suuri sümfoonilisi teoseid ning osaleda ooperiprojektides. Eesti Sinfoniettal ei ole peadirigenti ega kunstilist juhti, sest muusikateoseid kujundatakse üheskoos. Dirigente kutsub orkester osalema vastavalt vajadusele ja repertuaarile. Orkestri kontsertmeistriteks on Maano Männi ja Arvo Leibur ning koostööpartneriteks suurte kogemustega solistid-visionäärid, kellega koos töötatakse tänapäeva kuulajat kõnetava interpretatsiooni, isikupärase kõla ja väljendusrikka esitusviisi nimel. Kontserdireisid on orkestri viinud Euroopasse (Šveits, Austria, Kreeka, Türgi), Lõuna-Ameerikasse (Brasiilia, Argentiina, Tsiili, Uruguai, Peruu) ja Lähis-Idasse. Üles on astutud paljudel eesti festivalidel ja kontserdisarjades.

Kristiina Poska on lõpetanud Tallinna Georg Otsa niemlise Muusikakoolis kooridirigendina. Aastal 2003 läks Poska Erasmuse vahetusüliõpilasena Berliini ning jätkas õpinguid Berliini Hanns Eisleri nimelises Muusikakõrgkoolis. Otse ülikoolipingist sai ta Berliini Komische Opera kapellmeistriks ehk teiseks dirigendiks. Komische Operaga astus Poska üles ka Eesti publiku ees, juhatades 2013. aastal Birgitta Festivalil Kurt Weilli muusikale ja Bertold Brechti tekstile loodud teost „Seitse surmapattu”. Aastal 2016 lahkus Kristiina Poska Berliini Komische Operast ja jätkas karjääri vabakutselise dirigendina. Teinud suurejoonelist karjääri muusikateatri dirigendina on Poska nõutud dirigent ka sümfooniaorkestrite ees. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Vanemuise Sümfooniaorkestri kõrval on Poska juhatanud arvukalt välisorkestreid, Müncheni Filharmoonikud, Camerata Salzburg, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester, Orchestre de Chambre de Lausanne Zürichi Tonhalle Orkester nende seas. Kristiina Poska on dirigendina pälvinud silmapaistvaid tunnustusi nii Eestis kui välismaal.

Tagasi