Muusikauudised

Jaan-Eik Tulve pälvis Aasta muusik 2017 tiitli


Jaan-Eik Tulve
Allikas: voxclamantis.ee
  Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2017 dirigent Jaan-Eik Tulve. Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. Jaan-Eik Tulve saab Aasta muusiku tiitli kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas.

Tiitel antakse Jaan-Eik Tulvele üle 14. jaanuaril kell 17 Tallinna Niguliste kirikus ansambli Vox Clamantis kontserdil „Antiphonen“. Kontserti vahendavad otseülekandes nii Eesti Televisioon, Klassikaraadio kui ka Vikerraadio.

Klassikaraadio on kahekümne aasta jooksul vahendanud otseülekandes ja salvestanud kõik Vox Clamantise kontserdikavad ja vahendanud igal aastal vähemalt ühe ansambli kontsertidest ka EBUsse (Euroopa Ringhäälingute Liit) kuuluvatele raadiojaamadele.

Jaan-Eik Tulve on õppinud koorijuhtimist Eesti Muusikakadeemias ja gregooriuse laulu dirigeerimist Pariisi Rahvuslikus Kõrgemas Muusika ja Tantsu Konservatooriumis. Ta on andnud gregooriuse laulu kursuseid Eestis, Belgias, Fääri saartel, Soomes, Šotimaal, Prantsusmaal, Itaalias, Leedus ja Norras ning õpetab gregooriuse laulu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tihti kutsutakse teda töötama erinevate kloostrikooridega. Suurt rolli Jaan-Eik Tulve kui muusiku ja gregorianisti kujunemisel on mänginud siiani kestev koostöö Dom Daniel Saulnier’ga Solesmes’i benediktiini kloostrist Prantsusmaal.

Alates aastast 1992 dirigeerib Jaan-Eik Tulve Pariisi Gregoriaani Koori (Le Chaeur Grégorien de Paris), kellega koos on lauldud üle kogu Euroopa, aga ka Liibanonis ja Marokos ning saadud mitmeid preemiaid erinevate plaadistuste eest. Pariisi koorile lisaks on ta lindistanud koos Antimo kloostri munkade kooriga Itaalias ning Pesquié kloostri nunnade kooriga. 1993. aastal pani ta Pariisis aluse ansamblile Lac et Mel, mis gregoriaani kõrval tegeleb ka varase polüfooniaga.
1996. aastal asutas Jaan-Eik Tulve ansambli Vox Clamantis, tegutsedes tänaseni selle kunstilise juhi ja dirigendina. Ansambel esitab lisaks gregooriuse laulule ja varajasele muusikale ka eesti heliloojate loomingut ja tellinud uudisteoseid, samuti teinud erilisi piire ja žanreid ületavaid programme mitmesuguste kollektiividega. Vox Clamantis on salvestanud Eesti Raadiole ja plaadifirmadele ECM Records, Arion ja Mirare. Ansambli viimane plaat „Arvo Pärt. The Deer’s Cry“ (2016, ECM) on pälvinud Prantsusmaalt tunnustused Diapason d’Or ja Choc ajakirjas Classica, samuti BBC Music Magazine’i kuuplaadi, Eesti Muusikaauhindade Aasta Klassikaalbumi tiitli ning riikliku kultuuripreemia.

Jaan-Eik Tulvet on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiaga (2006) ning Valgetähe V klassi teenetemärgiga (2007), samuti on talle omistatud Belgia Kuningriigi Leopoldi ja Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden.

Tagasi