Muusikauudised

Collegium Musicale Unustatud rahvaste radadel Karjalas

30. juulil sai alguse kammerkoor Collegium Musicale esimene kontserdireis sarjast „Unustatud rahvaste radadel”. Teekond on viinud koori läbi Ida-Soome Valge Mere Karjalasse ning selle lõppsiht on 2. augustil soome-ugri kultuuripealinnas 2017 Vuokkiniemis. Koori juhatavad Endrik Üksvärav ja Miina Pärn.

Kontserdireisi aluseks on Eesti ühe mainekama ja omanäolisema helilooja Veljo Tormise (1930–2017) kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, mille moodustavad „Liivlaste pärandus“ , „Vadja pulmalaulud“ , „Isuri eepos“, „Ingerimaa õhtud“ „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus“. Sari valmis aastatel 1970–1989 ning selle aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud. Kavandatud kolmel kontserdiretkel läänemeresoome rahvaste asualadele tuleb esitamisele läbilõige kõikidest osadest kui ka osasid tervikuna ning kaasa on kutsutud lööma ka kohalikke rahvamuusikuid ja ansambleid.

Esimene retk kannab nime „Karjala radadel” ja selle kaks esimest kontserti toimusid 30. juulil Joensuu Pakkahuonees ja 31. juulil Kuhmo-talos Soomes. 31. juulil esines koor ka Jyväskylä kultuurimajas. Täna, 1. augustil annab koor kaks kontserti: kell 13 Haikolan kontserdimajas ja kell 18 Kalevala kultuurimajas.

Seejärel siirduti Karjala vabariiki Venemaal, kus liiguti ringi nn runokülades, kust on 19. sajandi alguses kogutud suur osa Soome rahvuseepose „Kalevala” runodest. Neist üks kuulsamaid, Vuokkiniemi küla kannab 2017. aastal Soome-Ugri kultuuripealinna tiitlit. Kammerkoor Collegium Musicale kontsert 2. augustil Vuokkiniemis, mis kannab 2017. aastal kultuuripealinna tiitlit, on seal kultuuripealinna põhisündmuse, Ilja pruaznieka tähistamise avasündmuseks.

Kontserdiretk „Unustatud rahvaste radadel” kuulub EV100 välisprogrammi ja on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuride elushoidmisel. Kaks järgmist reisi tehakse 2018. aastal Leningradi oblastis elavate vadjalaste ja isurite ja vepslaste juurde ning liivlaste aladele Lätis.

Retke Karjalasse teeb kaasa ja salvestab Eesti Rahvusringhäälingu muusikasaade MI. Retke korraldamine toimub koostöös soome-ugri rahvastega koostööd edendava Fenno-Ugria organisatsiooniga.

Vaata ka: Collegium Musicale

Tagasi