Muusikauudised

Gerhard Locki teos festivalil Inglismaal

Gerhard Locki „Miski on teistmoodi II“/“Something is different II“ (2007) kõlab 14. juunil multimediaalse ehk transmediaalse nüüdismuusika- ja kunstifestivali Resonant Edge programmis Ormskirki linnas Lancashire’is. Festivali peakorraldaja, Edge Hill University kompositsiooniprofessor Stephen Davismoon kohtus heliloojaga tänavu talvel Eestis, Locki eestvedamisel seisab ees tihedam koostöö ja Edge Hilli ülikooli ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi vahel.

„Miski on teistmoodi II“ on kontsertversiooni fonogramm pikemast installatsioonimuusikast „Miski on teistmoodi I“ (2006) Taavi Kolgi metalsetele ja majapidamisvahendeid taaskasutatavate tehislikele tigude ja putukaskulptuuridele, mis olid osa rühmanäitusest „Luik linnas“ (Tallinn, Linnagalerii 2006).


  Gerhard Lock


 


Kontsertversioon on seatud EMTA elektronmuusika stuudios Jean Baptiste Favory juhendamisel toimunud töötoa raames ja esiettekanne toimus EMTA Sügisfestivalil 2007 16-kõlariga nn Akusmooniumiga, mille kaudu kõrged, keskmised ja madalad sagedused on jagatud ruumi sarnaselt nagu orkestriinstrumendid võivad paikneda ruumis ja ümber kuulajaid. Muusika algab helidega, mis ilmselt tekitavad pigem hämmingut nende iseloomu, allika ja eesmärgi tõttu. Kuid kuulajat juhitakse selle kaudu üllatusi pakkuva ja rikka helidemaailma juurde, mis inspireerib tajuma fantaasiarikkaid pilte, valguseid, värve, lõhnasid, ruume, maastikke ning olendeid, mis on sarnased nende (hämmardatud rohekas hõbedases valguses) tigude ja insektiga, mis olid muusikale inspiratsiooniks ja mille jaoks installatsiooni originaalmuusika lõi elustavat kõlakeskkonda.

Gerhard Lock on Saksamaal sündinud ja Eestis elav muusikateadlane ja helilooja, pedagoog, toimetaja, korraldaja ja muusik.

Vaata ka: Resonant Edge

Tagasi