Muusikauudised

Collegium Musicale uitab Tallinna vanalinna päevadel „Unustatud rahvaste“ radadel

Kammerkoor Collegium Musicale esitab reedel, 2. juunil kell 21 Mustpeade majas Endrik Üksvärava juhatusel läbilõike Veljo Tormise kooritsüklist „Unustatud rahvad“. Kontsert leiab aset Tallinna Vanalinna Päevade raames.

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad“ koosneb kuuest osast: „Liivlaste pärandus“, „Vadja pulmalaulud“, „Isuri eepos“, „Ingerimaa õhtud“, „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus“. Tsükkel valmis vahemikus 1970–1989 ja see on kuue läänemereäärse soome-ugri hõimu muusikaline koondportree. Paljud neist rahvastest on väljasuremise äärel ja on keeli, mida kõnelevad veel vaid üksikud inimesed.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega: Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Darrel Ang (Singaur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt. Samuti selliste orkestrite ja ansamblitega nagu Helsingi barokkorkester, Rascher Saxophone Quartet, Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester. Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. aasta toob koorile kontsertreisid kuues välisriigis - Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Venemaal ja Soomes (kahel korral). Koori 2017. aasta tähtsündmuste hulka kuulub kindlasti Lera Auerbachi uudisteose „72 inglit“ Eesti esiettekanne koos rahvusvaheliselt tunnustatud Rascher Saxophone Quartetiga.

Kooril on kolm CD-d, sh CD Roxanna Panufnik „Tallinn Mass. Dance of Life“ väljaandja on tunnustatud plaadifirma Warner Classics. Kontsertsalvestusena on 2 CD-le jäädvustatud ka 2013. aastal Collegium Musicale esituses kõlanud Veljo Tormise kooritsükli „2Unustatud rahvad” Eesti esiettekanne. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet lausa kahel korral „Aasta koori“ tiitliga (2014 ja 2011), Endrik Üksvärav on saanud Noore dirigendi preemia (2011) ja koori CD „Peegel peeglis“ on premeeritud tiitliga „Aasta kooriplaat“ (2012).

Vaata ka: Collegium Musicale

Tagasi