Muusikauudised

Collegium Musicale esituses kõlab Tõnu Kõrvitsa teose „Linnuteelaev” maailmaesiettekanne

Pühapäeval, 30. oktoobril kell 18 kõlab Tallinnas Niguliste kirikus Hingedepäevakontserdil Tõnu Kõrvitsa teose „Stabat Mater” Eesti esiettekanne ja „Linnuteelaev” maailmaesiettekanne kammerkoor Collegium Musicale esituses.

Kontsertidel on kaastegev organist Ulla Krigul, kes esitab Tõnu Kõrvitsa orelimuusikat. Collegium Musicale toob ettekandele veel Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Pärt Uusbergi ja Sergei Rahmaninovi kooriloomingu. Sama kavaga kontsert toimub ka 2. novembril kell 18 Jõhvi kirikus. Hingedepäeva kontserdid Tallinnas ja Jõhvis toimuvad koostöös Eesti Kontserdiga.

„Imetlen Tõnu Kõrvitsa oskust luua läbi rütmi ja helide sellist erilist kõlamaailma. Tema „Stabat Mater” on minu jaoks maagiline teos. Mida rohkem sellega tegelen, seda sügavamale „köidikutesse” langen. „Linnuteelaevas” tekib teatud unenäolisus – see oleks nagu laguunide liikumine, mis tekivad ja kaovad, samas on selles igatsust, unistusi ning rahu. Teose harmooniad on ebamaised, tekst on täis vastandeid ja puudutab kõiki inimesi oma väga selgete sõnumitega. „Linnuteelaev” viib inimese rändama oma sisemaailma ja jätab ruumi ka kuulaja enda mõtetele, “ ütles dirigent Endrik Üksvärav.

Tõnu Kõrvitsa „Stabat Materi” tellis tuntud ja tunnustatud inglise muusikakollektiiv The Sixteen, kes tegi ka teose maailmaesiettekande Londonis 2014. aastal. Õigustest tulenevalt ei ole olnud teistel kollektiividel võimalust seda varem esitada ja nii kõlabki nüüd see teos Eestis esimakordselt.

Doris Kareva tekstile kirjutatud „Linnuteelaev” on pühendatud kammerkoorile Collegium Musicale ja see on viimane osa dirigent Endrik Üksvärava algatusel koori 5. sünnipäevaks tellitud eesti heliloojate tsüklist „Loomine/Sünd”. Kokku on tsüklis viis teost heliloojatelt Helena Tulve, Mirjam Tally, Jaak Sooäär, Galina Grigorjeva ja Tõnu Kõrvits.

Hiljuti Soomes kõrgetasemelisele V rahvusvahelisel Harald Anderseni kammerkooride konkursil III koha võitnud kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aasta sügisest. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui ka väljaspool. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal on eesti heliloojate teosed, sh tegeletakse järjepidevalt kaasaja heliloojate uudisloomingu esitamisega. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentide ja orkestritega nii Eestis kui välismaal. Viie tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2015. aastal osales koor neljal kõrgetasemelisel välisfestivalil Tšehhis, Poolas, Soomes ja Maltal. Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt „Aasta koori“ tiitliga, esmakordselt pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuste eest.

Sündmus Facebookis

Tagasi