Muusikauudised

Collegium Musicale Maltal

Ajavahemikul 21.–27. november viibib kammerkoor Collegium Musicale Maltal, kus osaletakse Mdina katedraali kaasaegse kunsti biennaalil, mille raames kuulutati välja ka rahvusvaheline heliloomingu konkurss. Parimad tööd kõlasid Collegium Musicale esituses heliloomingu workshop’idel.

25. novembril kell 20 annab Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel Mdina Püha Pauli katedraalis kontserdi, kus tuleb esmaettekandele malta helilooja Reuben Pace’i Mdina kaasaegse kunsti biennaalile kirjutatud teos „Versus – of God and Man“, mis käsitleb inimeste erinevat suhet Jumalasse. Teose ettekandel on kaastegevad veel solistid Nathan Schembri Rogers (poiss-sopran), Francesca Aquilina (sopran), Clare Ghigo (metsosopran), Endrik Üksvärav ise (tenor) ja Andrew Louis Cassar (bass). Samal kontserdil tuleb avalikule ettekandele ka heliloomingu konkursi võidutöö. Lisaks kõlavad kontserdil Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Erkki-Sven Tüüri, Pärt Uusbergi jt. teoseid.

Helilooja Reuben Pace sõnul soovis ta Collegium Musicalet oma teost esitama tulenevalt koori kõrgest muusikalisest tasemest ja võimekusest. Koori dirigendi Endrik Üksvärava sõnul on Pace’i teos oma sisult kui helikeelelt väga tänapäevane: „Lisaks kaasaegsele helikeelele on helilooja põiminud teosesse ka traditsioonilisi kohaliku rahvalaulu elemente. Tegemist on nii kõlaliselt kui rütmiliselt väga nõudliku teosega, mis paneb koori ja solistid päris korralikult proovile.“

Malta-, inglis- ja ladinakeelne 30 minutit kestev oratoorium „Versus - of God and Man“ koosneb seitsmest poeemist, millest kolm on selleks kirjutatud kooliõpilaste poolt. Kahe poeemi autoriteks on John Aquilina ja Nancy Abela ning ühe teksti autoriks kohaliku näitekooli tudeng Mary-Anne Zammit. Seitsmendas osas „Act of Contrition“ on kasutatud traditsioonilist palve teksti.

Vaata ka: Mdina katedraali kaasaegse kunsti biennaal

Tagasi