Muusikauudised

Heinavanker ringreisil Ameerika ÜhendriikidesAjavahemikul 5.–15. novembrini annab ansambel Heinavanker Margo Kõlari juhatusel Ameerika Ühendriikides kokku viis kontserti, kus kõlab keskaja muusika, eesti vaimulikud rahvalaulud ning missamuusika. Kontserdid leiavad aset 5. novembril Bloomingtonis Wesleyani Ülikoolis (Illinois), 7. novembril Mississippi St. Jamesi kirikus (St. James Episcopal Church), 10. novembril Moscow’s Idaho Ülikoolis (Idaho), 12. novembril Bluftonis Bluftoni Ülikoolis (Ohio) ning 15. novembril New Heaveni Yale’i Ülikoolis (Connecticut).

Ansambel Heinavanker on omanäoline kohtumispaik igapäevaelus erinevates muusikastiilides tegutsevatele lauljatele ja pillimeestele. Helilooja Margo Kõlari juhendamisel süvenetakse varajase kirikumuusika rikkalikku pärandisse, sünteesitakse esivanemate traditsioone ja modernse aja unistusi. Vääriline koht Heinavankri repertuaaris on nii eesti rahvakoraalidel, muinasaegsetel regilauludel kui ka Eesti nüüdisautorite loomingul. Nõnda nagu sajanditetagused laulikud suhtusid loovalt meloodiasse, nii püüab ka Heinavanker hoida laulude ansambliseadeid elusas ja arenevas olekus. Ansambli algupäraste vokaalseadete improvisatsioonilised vabadused võimaldavad lauludel kõlada iga kord veidi erinevalt.

Nimi Heinavanker tuleneb Hieronymos Boschi (1453-1516) kuulsalt tiibaltarilt, mille allegoorilisedstseenid tunduvad ka tänapäeva kontekstis hämmastavalt aktuaalsed. Sellel kummalisel maalil on kujutatud tohutut heinakoormat veeremas läbi saamahimus vaevleva maa hukatuse poole. Pildi keskmes aga sünnib muusika, mida püüavad oma mõjusfääri saada nii salalik deemon kui ka palvetav ingel.

Heinavankri koosseis: Margo Kõlar, Kadri Hunt, Taniel Kirikal, Tõnis Kaumann, Vambola Krigul, Eve Kopli, Anto Õnnis, Ilona Ernes, Johan Randvere, Johannes Christopher Staak, Maret Alango.

Tagasi