Muusikauudised

Urve Tauts 80

 

Urve Tauts
  Täna, 2. novembril tähistab oma 80. aasta juubelit kauaaegne Estonia solist, metsoospran Urve Tauts. Klassikaraadios eetris kõlanud saadet „Album“ on võimalik järelkuulata Klassikaraadio lehelt. 18. novembril etendub kell 19 Rahvusooper Estonias Urve Tautsi sünnipäeva auks Georges Bizet’ ooper „Carmen“.

Pärnust pärit lauljanna lõpetas 1963. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Alice Roolaiu klassis. Juba õpingute ajal, 1965. aastal sai Tautsist Estonia teatri solist, kellena ta tegutses 2001. aastani.  Urve Tautsi pagasis on üle 70 ooperirolli, suure hääleulatuse tõttu laulis ta muuhulgas ka sopraniosi. Tuntumad neist on Carmen (Georges Bizert’ „Carmen“), Azucena (Giuseppe Verdi „Trubaduur“), Eboli (Verdi „Don Carlos“), Santuzza (Pietro Mascagni „Talupoja au“), Ulrica (Verdi „Maskiball“), Octavian (Richard Straussi „Roosikavaler“), Olga (Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Marfa („Modest Mussorgski „Hovanštšina“).

Tauts on esinenud solistina suurvormides ligi veerandsajas teoses alates barokkmuusikast kuni kaasaegsete teosteni ning astunud üles kammerlauljana. Tema lavapartneriteks on olnud pianistid Vaike Vahi, Helju Tauk, Peep Lassmann, Vardo Rumessen, Tarmo Eespere, Taissia Filippova, organistid Hugo Lepnurm, Ines Maidre jt. Kontserdireisid on teda viinud Itaalisse, Prantsusmale, Saksamaale, Ameerika Ühendriikidesse, Soome, Rootsi, Norrasse, Tšehhoslovakkiasse, Ungarisse, Poola, Jugoslaaviasse, Süüriasse, Jordaaniasse, Beneluxi maadesse ning enamikesse endistesse Nõukogude Liidu liiduvabariikidesse. Tema hääl on salvestatud mitmele soolo- ja kogumikplaadile ning ETV videoarhiivis leiab ooperi- ja kontserdisalvestisi.

Lisaks lauljaametile, on Urve Tauts tegutsenud ka õppejõuna Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (1974–1978) ja Eesti Muusikaakadeemias (1978–2000).

Tagasi