Muusikauudised

Hugo Lepnurm 95

31. oktoobril möödub 95 aastat organisti, helilooja ja pedagoogi, maestro Hugo Lepnurme sünnist. Enam kui poolsajandi jooksul on tema nimega seotud eesti orelimuusika püsimine ja säilitamine. 95. sünniaasta tähistamise raames toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis algusega kell 14 kontsert, kus esinevad professor Andres Uibo oreliklassi üliõpilased (Laura Vaikma, Anna Humal, Aleksandr Arusoo, Denis Kasparovitš, kaastegevad Mary-Ann Eessaar ja Tanel Nurk viiulil). Ettekandele tulevad Johann Sebastian Bachi ja Georg Friedrich Händeli teoste kõrval ka Lepnurme enda koraalieelmängud.

 


Hugo Lepnurm

Hugo Lepnurm (1914–1999) õppis aastatel 1928–1933 Tallinna Konservatooriumis August Topmani oreliklassis ning seejärel täiendas end Pariisis Marcel Dupré ja Joseph Gilles’i juhendamisel, ühtlasi kuulas Schola Cantorumis Olivier Messiaeni tunde. Ta on õppinud ka löökpille, Artur Kapi juures kompositsiooni ning Juhan Aaviku juhendamisel orkestratsiooni. Soolokontsertidega alustas organist 1934. aastal. Lepnurm on töötanud pikka aega oreliõppejõuna Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (aastast 1945 professor), samuti õpetanud vanamuusikat, vene muusika ajalugu ja kooripartituuri. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste hulgas Rolf Uusväli, Andres Uibo, Ines Maidre, Piret Aidulo, Toomas Trass, Ene Salumäe ja Aare-Paul Lattik.

Ta on andnud tohutul hulgal kontserte Ida-Euroopa ühe juhtorganistina nii kontserdisaalides kui ka külakirikutes, esinenud palju koos viiuldaja Vladimir Alumäega ning lauljate Jenny Siimoni, Meta Kodaniporgi, Helmi Sakala ja Tiit Kuusikuga. Tema repertuaari kuulus vana-, barokk- ja romantiline muusika, Eesti oreliklassika ning uudislooming. Heliloojana kuulub tema loomepärandisse kantaate, oreli- ja klaverikontsert, koori-ja soololaule ning kammermuusikat, sh palju oreliteoseid. Samuti kirjutanud artikleid, ning avaldanud mitu oreliraamatut.

Agnes Toomla

Tagasi