Muusikauudised

Vox Populi turnee USA-s kontsert-etendusega „Meditatsioonid Tormisega“

Noorte Segakoor Vox Populi Janne Fridolini dirigeerimisel on Veljo Tormise 85. sünnipäeva puhul  valmis saanud kontsert-etendusega, mille on lavastanud Anne Türnpu ja Eva Klemets. Lavastus, mis põhineb Tormise tsüklitel „Looduspildid“ (1964–1969) ja „Etüüdid helilaadides“ (1970) on lugu või siis essee või valem sõna, heli ja maailma tühjusest. Ja kui seda suhet tahta kuidagi kirjeldada, siis on see vastastikune tunne – armastus. Nõnda on lavastus üks lihtne armastuslugu, mis hoiab koos maailma, hoiab koos Eestimaad, hoiab (iga) inimest, maastikku.

Dirigent Janne Fridolini sõnul on kontsert-lavastused, kus saavad kokku nii dirigendi kui ka lavastaja interpretatsioon muusikast, saanud Eestis üsna tavapäraseks nähtuseks, kuid Ameerikas sellist „žanri“ väga ei tunta: „Kohtusime Washingtoni Ülikooli kooride dirigentidega Geoffrey Boersi ja Giselle Wyersiga 2010. ja 2013. aastal Eestis ning rääkisime Noorte Segakoori Vox Populi viimastest kontsert-lavastusest („Pariisi linnas Londonis” ja „Ingerimaa õhtud”) – nad olid väga üllatunud, et ühe kontserdi väljatoomisega saavad olla seotud lisaks dirigendile ka professionaalsed lavastajad. Ameerikas tuntakse väga hästi show-kooride repertuaari, samuti kasutatakse muusika ilmestamiseks näiteks erinevaid liikumiskavasid, kuid kontsertlavastused, kus muusika avaneb kuulajani tegelikult ka vaatamise kaudu, helide ja inimeste ja ruumi erineva tajumise kaudu, on kindlasti erand. Meie lavastuses saavad sel korral kokku Veljo Tormise muusika, mantrate tundja ja loitsude lausuja Liina Jaska lausumised ning imelised panoraamfotod loodusfotograaf Rein Arjukeselt. Ja seda puudutust tahaks jagada ka väliseestlastele”.

Kontserdituuri toetavad ühing World Artists Experiences, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Vabariigi Suursaatkond, kultuurikorraldaja Kristi Roosmaa Tootelli ja The American-Scandinavian Sihtasutus, Washingtoni Ülikooli õppejõud, San Fransisco Eesti Selts, Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital ja Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti Sihtkapital.

Kontserdid Ameeriks Ühendriikides toimuvad:
15. septembril Annapolises, Maryland Hall for the Creative Artsis (Maryland)
16. septembril Charles County St. Charlesi keskkoolis (Maryland)
17. septembril Skandinaavia majas New Yorgis
19. septembril Washingtoni Ülikooli Teatristuudio saalis
26. septembril Läti majas San Fransiscos

10., 11. ja 12. septembril algusega kell 19 (laupäeval kell 22) näeb etendust ka Tallinnas, Teater NO99 kammersaalis.

Vaata ka: Vox Populi

Tagasi