Muusikauudised

Kristjan Randalu uus rahvusvaheline trio tuleb neljaks päevaks Eestisse

6.–9. septembrini esitleb pianist ja helilooja Kristjan Randalu oma uut rahvusvahelist džässtriot Viljandis ja Tallinnas. Trio on publiku ees esmakordselt 6. septembril kell 17 Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning 7.–9. septembrini kolme kontserdiga Tallinnas džässklubis Philly Joe’s kell 19. Grupis osalevad lisaks Randalule Euroopa džässi absoluutsesse tippu kuuluv kontrabassist Mats Eilertsen (Norra) ja trummar Markku Ounaskari (Soome). Kõlab Randalu uus looming.

Kristjan Randalu on juba aastaid üks aktiivsemaid ja laiema haardega eesti džässmuusikuid maailmas, kelle tänavunegi suvi möödus põhiliselt Euroopas ja Skandinaavias erinevate koosseisudega tuuridel. Tänu aktiivsele rahvusvahelisele tegevusele on Randalul õnnestunud kokku kutsuda väärikas püsikooslus, mille sarnast kohtab eesti džässmuusikute osavõtul harva. Mats Eilertsen on üks isikupärasemaid kontrabassimängijaid Euroopas, Markku Ounaskari aga teatakse kui väga tundliku musitseerimisviisiga trummarit. 

„Klaveritrio on jazzmuusikas väga standardne kooslus. Olen läbi aastate oma ansamblites alternatiivseid lahendusi otsinud ja osaliselt teadlikult kombinatsiooni bassi ja trummidega vältinud. Viimasest enda triost on peagi 20 aastat möödas. Nüüd valisin samuti teadlikult selle paljukäidud tee, kuna ei tundnud vajadust vigurdada pealiskaudselt enneolematutena paistvate trikkidega – ei mingit viperust nimes ega instrumentatsioonis,“ selgitab Randalu, miks just klaveri-kontrabassi-trummide koosluse kasuks otsustas.

„Tahan keskenduda sellele, kuidas uus muusika just nende muusikutega areneda saab. Tajun enda materjali pigem väga konkreetse ja rütmiliselt nõudlikuna – Matsi ja Markku lähenemine seab mind kindlasti olukorda, kus ma pean väga rangeid raame hetkes avardama. Näen seda väljakutset väga positiivse arengu võimalusena, millel esialgu pole piire.“

Randalu, Eilertsen ja Ounaskari kohtusid esmakordselt aasta tagasi, kui Norra saksofonist Trygve Seim kutsus nad oma uude kvartetti. Ühiselt salvestati Oslos džässajaloo ühes väärikamas Rainbow stuudios, kus on salvestatud muuhulgas ka palju ECMi märgiga välja antud albumeid. Kuna muusikute omavaheline klapp osutus väga heaks, tegutsetakse juba aastapäevad koos kahes grupis, Trygve Seimi kvartetis “Helsinki Songs” ja Kristjan Randalu triona.

Kristjan Randalu (1978) on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste, keda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku, helilooja kui ka arranžeerijana. Tänu mitmekülgsele loomingulisele tegevusele on Randalu esindanud Eestit maailma mainekatel džässfestivalidel ja olulisematel kontserdilavadel, olles hinnatud nii džässi- kui ka klassikalise muusika interpreedi ja heliloojana. 1988. aastal kolis Randalu koos vanematega Saksamaale, kus jätkas õpinguid Karlsruhes ja Stuttgartis. Järgnesid õpingud Londonis, Los Angelesis ja Manhattan School of Music'is New Yorgis. Randalu koostööpartnerite hulka kuuluvad Eivind Aarset, Mark Guiliana, Ari Hoenig, Nguyên Lê, Dave Liebman, Marilyn Mazur, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Trygve Seim ja Dhafer Youssef. Solistina on Randalu esinenud tunnustatud orkestritega nagu Londoni Sümfooniaorkester, Stuttgarti Kammerorkester, Uus Berliini Kammerorkester, Tallinna Kammerorkester ja ERSO. 2007. aastal omistati Randalule Baden-Württembergi džässpreemia ning 2011. aastal Elioni Jazziauhind Eestis. Tema klaverimäng kõlab enam kui 30 plaadil, mille hulka kuuluvad Grammy nominatsioon 2006. aastal ning 2012 Aasta Jazzialbumi tiitel Eesti Muusika Auhindadel. 2014. aastal pälvis Randalu Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Kontrabassist Mats Eilertsen (1975) on Euroopas üks silmapaistvamaid ja isikupärasemaid kontrabassiste. Ta on väga nõutud ja oodatud ansamblipartner nii kodumaal Norras kui ka mujal. Eilertseni musitseerimist saab kuulda üle 90-l albumil. Tema koostööpartnerite seas on näiteks ECMi artistid Tord Gustavsen, Trygve Seim ja Bobo Stenson. Ta on jaganud kontserdilava ka Pat Metheny, Joshua Redmani, Lee Konitzi, Kenny Wheeleri ja Tomas Sztankoga.

Trummar Markku Ounaskari (1967) on üks rahvusvaheliselt tuntumaid soome džässmuusikuid. Regulaarne koostöö seob teda muusikutega nagu Arve Henriksen, Anders Jormin, Nils Petter Molvaer, Trygve Seim ja Markus Stockhausen. Ta on esinenud koos mainekate artistidega, nende hulgas Ray Anderson, Lars Danielsson, Marc Ducret, Tim Hagans, Lee Konitz, Sinikka Langeland, Nguyên Lê, Rick Margitza, Ron McClure, Kenny Wheeler ja Tomasz Stanko. Ounaskari on salvestanud üle 50 plaadi, nendest 4 plaadifirmale ECM.

Tagasi