Muusikauudised

Klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai Peterburis

14. jaanuaril kell 19 esineb klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai kontserdiga Peterburi Jaani kirikus. Ettekandele tuleb Wolfgang Amadeus Mozarti Andante variatsioonidega KV 501, Calude Debussy “Kuus antiikset epigraafi” (“6 Épigraphes antiques”), Georges Bizet’ “Laste mängud” (“Jeaux d enfants” ) ja Felix Mendelssohni Andante ja Allegro brillante op. 92. Kontserdi korraldaja on Eesti Kontsert.Nii Eestis kui ka väslismaal tunnustust leidnud klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai on püsivalt koos mänginud alates 1998. aastast. Ansambli repertuaar varieerub 18. sajandist 20. sajandini ning päris kaasaegsete autoriteni. Erilisel kohal on eesti heliloojate uudislooming, näiteks Ülo Kriguli või Jüri Reinvere teosed. Duo esitab nii teoseid kahele klaverile kui ka neljale käele.

Duo on pälvinud II preemia rahvusvahelisel klaveriduode konkursil Kaunases ja II preemia Silvio Omizzolo klaveriduode konkursil Paduas (mõlemad 2000). Kai Ratassepa ja Mati Mikalai duole omistati I preemia Münchenis toimunud 49. ARD (Saksamaa Ringhäälingute Ühenduse) muusikakonkursil (2000), ühel mainekamal omasuguste seas. Enne 2000. aastat anti klaveriduode kategoorias esikoht välja pea kolmkümmend aastat varem.
Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on duona esinenud lisaks Eesti kontserdisaalidele Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Venemaal. Lisaks kontserdireisidele on duo osalenud rahvusvahelistel festivalidel. Nad on koostööd teinud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Kremerata Baltica, Berliini Saksa Sümfooniaorkester, Mannheimi Rahvusteatri Orkester, Peterburi Maria Teatri noorteorkester; dirigentidest on tähtsamad koostööpartnerid Juha Kangas, Thomas Rösner ja Ádám Fischer. Duo senistest kontserdipaikadest olulisemad on Herkulessaal Münchenis, Berliini Kontzerthaus, Peterburi Filharmoonia ning Milano Konservatoorium. Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on koos esinenud näiteks 56. Hitzackeri festivalil, ARD laureaatide kammerfestivalil Schloss Elmaus ja festivalil "Musical Olympus" Peterburis.

Duo on teinud raadiosalvestisi Eestis (Eesti Rahvushinghääling) ja Saksamaal (Bayerischen Rundfunk, Deutschland Radio Berlin).

Aastal 2000 pälvis duo Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Tagasi