Muusikauudised

Vox Clamantis ja Schola Sanctae Sunnivae EBU jõulukontserdil

     Vox Clamantis
 

EBU (European Broadcasting Union) jõulukontserdiks, mis kõlab otseülekandes paljudes Euroopa riikides on Klassikaraadio seekord valinud Eesti ja Norra parimate gregoriaani ansamblite Vox Clamantis ja Schola Sanctae Sunnivae ühiskontserdi. Kontserdid toimuvad 14. detsembril kell 18 Jõhvi Mihkli kirikus ja 15. detsembril kell 17 Tallinna Niguliste kirikus. Dirigentide Jaan-Eik Tulve ja Anne Kleivseti juhatamisel tulevad ettekandele gregoriaani koraalid, Norra vaimulikud rahvalaulud ning Eesti ja Norra nüüdismuusika.

Schola Sanctae Sunnivae, Trondheimis tegutsev naislauljate ansambel ja Vox Clamantis on mõttekaaslased. Mõlemad on eksperimendialtid, tuues välja seikluslikke kavasid, kus keskaegne koraal põimub uudisteostega, džässi jm tänapäeva helikunstiga, ning on hinnatud esinejad paljudel rahvusvahelistel festivalidel.

Schola Sanctae Sunnivae on ühtlasi norra keskaegse gregoriaani koraali suurepärane tundja ja ainulaadne esitajana. Ansambel on Kopenhaageni kuningliku raamatukogu käsikirjadest ellu äratanud ulatusliku koguse muusikalisest pärandist, mis kunagi kõlas Nidarose (Trondheimi keskaegne nimi) katedraalis. Tegu on suurima katedraaliga Põhja-Euroopas, kus asub Püha Olavi haud. Schola Sanctae Sunnivae on katedraali juures asuva palverändurite keskuse ametlik koor.

Kontserdi solist Henning Sommerro on Norra omapärasemaid ning mitmekülgsemaid muusikuid. Ta on kirjutanud muusika üle 140-le filmi- ja teatriproduktsioonile, kõrgelt hinnatakse tema improvisatsioone klaveril, orelil, akordionil ja vokalistina. Sommerro on esinenud kõige erinevamate ansamblitega - folk- ja popbändid, aga ka Choeur Grégorien de Paris, kuulsate klassika- ja džässisolistidega nagu Arve Tellefsen, Arne Domnérus, Palle Mikkelborg.

 

Tagasi