Muusikauudised

Esietendub Tauno Aintsi „Rehepapp ehk november“

 
Tauno Aints
Foto: Triin Maasik

   

18. oktoobril jõuab Vanemuise teatri väikeses majas taas kord publikuni eesti algupärane ooper, milleks on Tauno Aintsi „Rehepapp“. Ooperi libreto on kirjutanud Urmas Lennuk Andrus Kivirähki samanimelise romaani ainetel ning lavastanud Marko Matvere, kunstnik Iir Hermeliin, koreograafia Marika Aidlalt.

Peaosas astub üles Tõnis Mägi Rehepapina. Teistes osades on Lauri Saatpalu, Merle Jalakas, Kädy Plaas, Reigo Tamm, Karmen Puis, Märt Jakobson, Rasmus Kull, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul, Simo Breede, Kristiina Raahel Uiga ja Janek Savolainen. Vanemuise orkestrit ja koori dirigeerib Paul Mägi.

Ühel määrdunud maal elab kummaline segu rahvast, kes usub ja loodab ikka paremat, kuigi neid ümbritseb aasta läbi üks lõputu november. Trööstitu keskkond on seda rahvast küll morjendanud, aga ometi suudab ta uskuda, loota ja parematel päevadel isegi armastada. Loo keskmes on Rehepapp Sander, kes vaatab oma rahva kasuahnust ja suuremaid ning väiksemaid unistusi pealt, püüdes neid suunata inimlikematesse sfääridesse. Aga aeg on sant ja keskkond kõle. Nõnda ei saa just öelda, et see oleks Sandrile kerge töö. Kireva tegelaskonna hulgas leidub nii neid, kellele saame inimestena kaasa tunda, kuid ka neid, keda tahaks vihata. Arhailisele taustale vaatamata on tegelaste mured, soovid ja ootused ka tänapäeval mõistetavad. Lõpuks oleme kõik vaid inimesed. Kivirähk on loonud suurepärase ja vaimuka üldistuse, milles ei puudu ei huumor ega ka ühiskonnakriitika. Ooperilavastuses on püütud seda kõike vaid võimendada.

Helilooja Tauno Aints: “Kivirähki kirjanduslik maailm on mind alati vaimustanud just oma karakterite, ootamatuste ja kujundite poolest. Ka muusikalises maailmas pean just neid nimetajaid väga olulisteks. Loomulikult seisnes probleem valikutes – mida välja jätta ja kuidas moodustada uus tervik? Koostöös Urmas Lennuki ja Marko Matverega kujunesid jõujooned, millele tuginedes valmis libreto. Lisaks inspireeris mind lavastuse kunstnik Iir Hermeliin oma selge visuaalse kontseptsiooniga. Kogu ooperi kirjutamise perioodil toetas ja kõige paremas mõttes juhendas mind „Rehepapi“ muusikajuht ja dirigent maestro Paul Mägi.“

Tagasi