Muusikauudised

Ines Maidre Plaadiesitluskontsert

12. oktoobril kell 16 toimub Pärnu Eliisabeti kirikus kontsert, mille raames esitleb organist Ines Maidre soolo CD-d “Revived in Tango”. Musica Sacra kontsertsarja raames toimuva kontserdi kava lähtepunktiks on Šveitsi helilooja Guy Bovet’ 2000. aastal loodud teos “Tangos ecclesiasticos” – hämmastav ja originaalne crossover 21. sajandi orelimuusikas.

Juulis 2013 plaadifirma Pro Musica märgi all ilmunud CD “Revived in Tango” kava lähtepunktiks on Šveitsi helilooja Guy Bovet’ 2000. aastal loodud teos “Tangos ecclesiasticos” (Kiriklikud tangod). Bovet’ tangod on loodud vanades kirikulaadides ja järgivad kanoonilisi kontrapunktireegleid, pulseerides samal ajal kirglikus tangorütmis. Eriti huvitavaks muudab tsükli muusika retrospektiivne aspekt, sest igal tangol on juured, mis ulatuvad varajasse klahvpillimuusikasse ja omavad eeskuju kas kompositsioonistiili, žanri või üksikhelilooja näol. Ines Maidre kontseptsioonis kõlavad tangod kõrvuti oma ajalooliste “prototüüpidega”, andes kuulajale võrdlusvõimaluse ja näidates teed Bovet’ tangode inspiratsiooniallikate juurde. Kontserdi kavas on kuus tangot koos kuue teosega varajasest itaalia, prantsuse ja saksa muusikast, muuhulgas ka Johann Sebastian Bachilt. Siit ka kava pealkiri, mis viitab varajase muusika “ülestõusmisele” tangona.

Mitmekülgse repertuaari ja virtuoosse mängustiiliga Ines Maidre on üks tunnustatumaid Eesti organiste. Tema tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, värvikas romantism kui ka tänapäeva muusika. Peale klaveri- ja oreliõpinguid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki klaveri- ja Hugo Lepnurme oreliklassis täiendas Maidre ennast aastatel 1989–1991 oreli erialal Daniel Rothi juures Ecole Niedermeyeris Pariisis ning õppis 1994–1998 Bergeni Griegi Akadeemias klavessiini ja barokkinterpretatsiooni Hans Knut Sveeni juhendamisel. Lisaks on Maidre osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel. 1986–1992 töötas Ines Maidre Tallinna Riiklikus Konservatooriumis oreliõpetajana. Alates aastast 1992 elab ja töötab Norras, kus ta on Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsent ning tegutseb aktiivselt kontsertorganisti, pianisti ja ansambli „Musica Celines“ klavessinisti-organistina. Maidre orelimäng on leidnud tunnustust peene stiilitunde ja virtuoosse mängutehnika poolest. Ta on osalenud paljudel kodu- ja välismaistel muusikafestivalidel ja viibinud arvukatel kontsertreisidel nii Euroopas kui Ameerikas. Ines Maidre mäng on jäädvustatud CD-del „Kellad orelis“, Cantus Nordicus“, „Hommage á la Cathedrale“, „Revived in Tango“, „Peeter Süda oreliteosed“ ja „Rudolf Tobiase oreliteosed“.

Tagasi