Muusikauudised

Põhjamaade Sümfooniaorkester alustab 16. hooaega

Põhjamaade Sümfooniaorkester avab oma 16. hooaja kontsertidega 9. ja 11. oktoobril kell 19.00 Estonia kontserdisaalis ja 10. oktoobril kell 19.00 Vanemuise kontserdimajas, mil ettekandele tuleb A. Pärdi, C. Nielseni ja P. Tšaikovski looming. Soleerib Erwin Klambauer (flööt, Austria), dirigent Anu Tali.

Kavas:
Arvo Pärt „Silhouette“
Carl Nielsen Flöödikontsert, solist: Erwin Klambauer (Austria)
Pjotr Tšaikovski Sümfoonia nr 6

Põhjamaade Sümfooniaorkester (PSO), mis loodi Anu ja Kadri Tali poolt Eesti-Soome Sümfooniaorkestri nime all 1997. aastal ja koosnes kahe maa professionaalsetest muusikutest, on sisult ja koosluselt tänaseks väga rahvusvaheline. Paljud mängijad on tuntud solistide ja orkestrantidena maailma mainekatel kontserdilavadel (Soome Rahvusooper, Covent Garden, Peterburi Filharmoonia, Frankfurdi Ooper, Zürich Tonhalle Sümfooniaorkester, NDR Hamburg, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Göteborgi Sümfooniaorkester, Londoni Filharmoonikud jne). Neid omanäolisi isiksusi seob ühise nimetaja alla soov leida uus kvaliteet ja väljund klassikalisele muusikale.

Kontserdil kõlav "Silhouette" on Arvo Pärdi muusikaline kummardus arhitekt Gustave Eiffelile. Teos on kirjutatud keelpilliorkestrile ja kolmele löökpillimängijale ning valminud 2009. aastal. Maailmaesiettekandena kõlas teos Paavo Järvi ja Orchestre de Paris' esituses Pariisis 4. novembril 2010 ning on pühendatud selle esmaettekandjatele.
Carl Nielseni kontsert flöödile ja orkestrile on kirjutatud aastal 1926 ning on pühendatud flötist Gilbert Jespersenile – muusikule Kopenhaageni Puhkpillikvintetist, milles osalevate mängijate eriline kokkukõla sai heliloojale inspiratsiooniallikaks. Flöödikontsert on tänaseks saanud osaks rahvusvahelisest orkestrite repertuaarist. Tšaikovski 1986. aastal kirjutatud sümfoonia nr.6 h-moll „Pateetiline“ kuulub samuti klassika kuldvaramusse.

Tagasi