Muusikauudised

Mati Kuulbergi tšellosonaat elektrikitarril Tõnis Leemetsa kontserdil


  Tõnis Leemets
Kitarrist Tõnis Leemetsa uues kontserdikavas on 20. sajandi tšellošedöövrid elektrikitarrile kitarristi enda loodud seadetes. Esitusele tuleb Benjamin Britteni Esimene ja Kolmas tšellosüit ning Mati Kuulbergi Kontsertsonaat soolotšellole (1973). Kontserdid „Senza arco / Poognata“ toimuvad 10. augustil kell 20 Tartu Jaani kiriku tornis ja 15. augustil kell 19 Tallinna raekojas.

Leemetsa sõnul on uue kava nöol tegemist püüdega vabaneda „kitarrimuusika“ klišeedest ja näidata, et laiendatud ulatusega elektrikitarril saab mängida ka suurt osa soolotšellorepertuaarist – eriti nüüdisaegsest, mis tšello tavapärase laulvuse asemel rõhutab pigem kitarripäraseid võtteid. 

Lisaks teeb kitarrist kummarduse oma kunagisele kompositsiooniõpetajale Mati Kuulbergile, kes lisaks ühele eesti parimale sooloviiuliteosele („Memoria de los Incas“) on kirjutanud ka selle efektse kontsertsonaadi tšellole, mille kitarripärasus on kohati lausa jahmatav.

Kitarrist, helilooja, muusikaajakirjanik ja tõlkija Tõnis Leemets on 1993. aastast mänginud koos Mart Soo ja Robert Jürjendaliga ansamblis „Weekend Guitar Trio“, mille kontserttegevuse eest pälviti 2004. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Ta on loonud muusikat teatri- ja tantsulavastustele ning filmidele, aastast 2001 on ta tegutsenud Klassikaraadio saatejuhi ja helikujundajana.

Vaata ka: Eesti Kontsert

Tagasi