Muusikauudised

Rudolf Tobias 140

29. mail möödus 140 aastat Rudolf Tobiase sünnist.

Helilooja ja organist Rudolf Tobias on eesti rahvusliku heliloomingu ja rahvusliku muusikakultuuri tekkimise ja kujunemise üks tähtsamaid juhtfiguure. Ta on esimene eesti rahvusest helilooja, kes omandas akadeemilise kompositioonihariduse. Tema kirjutatud on Eesti esimene sümfooniline teos (avamäng “Julius Caesar”, 1896), esimene kantaat (“Johannes Damaskusest”, 1897), esimene klaverikontsert (1897), esimene klaverisonaat (1897), esimene keelpillikvartett (1899) ja esimene oratoorium (“Joonase lähetamine”, 1909). Tobiase loodud on ka Eesti esimesed arvestatavad klaveriteosed ning esimesed polüfoonilised helitööd klaverile ja orelile.

Rudolf Tobias sündis 29. mail 1873 Käinas Hiiumaal. 1885 kolis perekond Kullamaale. Koolihariduse omandas Tobias Haapsalus ja Tallinnas. Tobias lõpetas 1897. aastal Peterburi konservatooriumi organisti ja helilooja diplomiga ning töötas seejärel Peterburi Jaani koguduse organistina, Tartus muusikaõpetajana ja Berliini kõrgemas muusikakoolis õppejõuna. Rudolf Tobias suri 29. oktoobril 1918 Berliinis, 1992 maeti tema põrm ümber Kullamaa kalmistule.

Kullamaa vald eesotsas valla kultuurijuhi Loit Lepalaanega tähistab helilooja sünniaastapäeva mitme kontserdi ja üritusega:

1. juunil kell 12 avatakse Kullamaal helilooja Rudolf Tobiase graniitpink, toimub kultuurikonverents ja pidulik kontsert Kullamaa kirikus. Tobiase graniitpingi avamise juures kõnelevad Kullamaa vallavanem Jüri Ott, õpetaja-emeeritus Ants Leedjärv, Eesti piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson, muusikat teeb Tõnu Naissoo hammond-orelil.

Kell 12.30 algaval kultuurikonverentsil kõnelevad Tooni Leedjärv, Kristi Kiilu, Andrus Kallastu ja Tõnu Naissoo. Avatakse ka teemakohane näitus.

Kell 15 algab pidulik kontsert Kullamaa kirikus. Esinevad Eesti Kirikumuusika Liidu organistid Tooni Leedjärv, Aet Reinhold, Virge Kadarik, Olga Gams, Miina-Liisa Kuusemaa, Viiu-Elise Kuusemaa ja Urmas Taniloo, laulab metsosopran Helen Lepalaan.

Haapsalus tähistatakse helilooja sünniaastapäeva kontserdiga pühapäeval, 2. juunil kell 17 Haapsalu Toomkirikus.

Kontserdil esitavad Tobiase koorilaule Haapsalu kammerkoor, segakoor Sonore, Toomkoor, püha Johannese koguduse segakoor, naiskoor Kaasike, naiskoor Leelo ja Lihula meeskoor. Viiulipaladega esinevad Taimi Kopli ja Jüri Ilves, Tobiase “Romansi” esitab sopran Pille Saatmäe, orelil musitseerib Denis Kasparovitš. Meenutusi Rudolf Tobiasest loeb Karin Lükk-Raudsepp. Pärast kontserti minnakse ühiselt lillede ja küünaldega promenaadile helilooja ausamba juurde.

28.–30. maini toimuvad ka Hiiumaal Rudolf Tobiase 140. sünniaastapäeva tähistavad kultuurisündmused:


28. mail kl 14 toimus Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses muusikaline loeng Rudolf Tobiasest kui eesti professionaalse muusikakultuuri alusepanijast. Rudolf Tobiase kammerteoseid esitasid Tallinna Kammerorkestri keelpillikvartett ja pianist Diana Liiv.
Sama loeng-kontsert toimus ka 28. mail kl 18 Hiiumaa muuseumi Pikas majas.
29. mail kl 18 esines Käina huvi- ja kultuurikeskuses Eesti Rahvusmeeeskoor Andrus Siimoni juhatusel, solistidena tegid kaasa Aleksander Arder ja Olari Viikholm.
30. mail kell 18 annab Kärdla kirikus kontserdi Soome rahvusooperi solist Koit Soasepp, klaveril saadab teda Piia Paemurru, kaastegev on tšellist peeter Paemurru.

Vaata lisaks: http://www.kullamaa.ee/index.php?picfile=836

Delta. Klassikaraadio - Rudolf Tobias 140
 

Tagasi