Muusikauudised

Cantores Vagantese kontserdid maikuus

Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes annab maikuu jooksul neli kontserti Tallinnas ja Tartus.

18. sajandi flöödikvartette saab kuulata 11. mail kell 19 Tallinna Niguliste kiriku Antoniuse kabelis ja 12. mail kell 16 Tartu Linnamuuseumis.
Esinevad Reet Sukk (plokkflööt, flööt), Mari-Liis Vihermäe (flööt), Taavi-Mats Utt (plokkflöödid), Arvo Haasma (viola da gamba) ja Reinut Tepp (klavessiin).

Kavas:
G. Ph. Telemanni Kvartett d-moll plokkflöödile, kahele flöödile ja basso continuole
J. Fr. Fasch Sonaat G-duur flöödile, kahele plokkflöödile ja basso continuole
J. B. de Boismortier kolm sonaati plokkflöödile, kahele flöödile ja basso continuole

Cantores Vagantes: Oleme seekord seadnud oma huvikeskmesse 18. sajandi flöödikvartetid. Meid on inspireerinud kvarteti mõiste muutumine lühikese perioodi vältel. Esimesed kvarteti nime kandvad teosed olid kirjutatud kolmele soolopillile ja basso continuole ja need olid välja kasvanud kolme meloodiapilliga sonaadist. Sellise koosseisu juures kaotas klavessiin peagi oma harmoonilise funktsiooni ja vaid mõni aastakümme hiljem jäi ülemiseks hääleks flööt ja lisandusid viiul, altviiul ja tšello. Selle kontserdisarja esimesel kontserdil on ettekandel teosed, mis kaasavad veel klavessiini harmooniapillina ning teise tähelepanuväärse asjaoluna kõlavad neis lugudes helilooja enda poolt välja pakutud instrumentatsioonina harvaesinev kombinatsioon - flööt ja plokkflööt koos.

Kava „Korda kaks“ kõlab 25. mail kell 19 Tartu Salemi kirikus ja 26. mail kell 19 Tallinna Niguliste kiriku Antoniuse kabelis.

Kava kõrvutab 15. sajandi lõpu ja 16. sajandi instrumentaal- ja vokaalpolüfooniat (ka viimane oli ajalooliselt plokkflöödikonsordi repertuaari oluline osa). Palad on grupeeritud kahekaupa ning jaotuvad veel omakorda kahte gruppi: esimesse neist kuuluvad lugude paarid, mis on kirjutatud ühe helilooja poolt ning teise gruppi lood, mille esialgsed variandid on inspireerinud ka teisi heliloojaid, nii et nende teemad on leidnud korduvat kasutamist.

H. van Gizeghemi, A. Agricola, O. di Lasso, H. Isaaci, T. Susato jt teoseid esitab plokkflööditrio koosseisus Reet Sukk, Taavi-Mats Utt ja Andres Siitan.

Piletid saadaval Piletilevist.

Tagasi