Muusikauudised

Kooriühing jagas aastapreemiaid

Laupäeval, 26. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori – ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Aasta kooriks 2012 tunnistati Tartu Akadeemiline Meeskoor, mille dirigent Alo Ritsing pälvis ka aasta dirigendi tiitli. Tunnustus sai osaks tänu meeskoori suurejoonelisele 100. hooajale, kuhu kuulusid arvukad kontserdid ning raamatu ja DVD väljaandmine. Panuse eest kultuuriruumi sai aasta koori tiitli kammerkoor Solare, mille dirigent Elo Üleojale anti aasta koorijuht-muusikaõpetaja tiitel. Elo Üleoja töötab Rakvere Reaalgümnaasiumis muusikaõpetaja ja viie koolikoori dirigendina, juhatab kammerkoori Solare, Kirderanniku koori ja meeskoori Kaevur.

Aasta nooreks dirigendiks tunnistati sedakorda Kaspar Mänd, kes juhatab enda loodud segakoori HUIK! ja kammerkoori Voces Musicales. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal, õppides ka oboed ning orkestridirigeerimist. 2012. aasta sügisest jätkuvad õpingud Erasmuse programmi raames Pariisi Konservatooriumis.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak) ning aasta orkestridirigendiks Mart Reiniku Kooli puhkpilliorkestri juht Lembit Leetna.

Esmakordselt andis Kooriühing koostöös Heliloojate Liiduga välja aasta koorihelilooja tiitli, mille sai Pärt Uusberg oma viljaka loomeaasta eest.

Kooriühingu koostööpreemia 2012 läks Eesti Rahvusringhäälingule, kes kajastas nii Tartus toimunud rahvusvahelisi meestelaulupäevi kui ka Kooriühingu sünnipäevanädalat. Aasta korraldajateks tunnistati Põhja- ja Baltimaade meestelaulupäevade korraldaja, Eesti Meestelaulu Seltsi esimees Arvi Karotam ning Mart Saare 130. sünniaastapäeva kontsertide korraldaja, Tallinna Linnateatri muusikaala juhataja Riina Roose.

Kooriühingu esimehe Veronika Portsmuthi sõnul on väga oluline tunnustatud saada just oma valdkonna poolt, siis märgatakse kooride tegevust ja selle tähtsust ka laiemalt. „ Üle viie aasta läksid mõlemad aasta koori tiitlid taas Tallinnast väljapoole, mis kinnitab, et kõrgetasemeline koorikultuur ei ole koondunud ainult pealinna. Kuigi laureaaditiitleid jagus vaid 16-le, võivad kõik nominendid olla oma eelmise aastaga rahul, kuna neid on märgatud ning nende tegevust kõrgelt hinnatud,“ märkis Portsmuth.

Kuueteistkümnele tiitlile kandideeris 70 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Aastapreemiate laureaadid on:

- Aasta koor - Tartu Akadeemiline Meeskoor (dirigent Alo Ritsing) ja kammerkoor Solare (dirigent Elo Üleoja)
- Aasta puhkpilliorkester - Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak)
- Aasta dirigent - Alo Ritsing
- Aasta dirigent-muusikaõpetaja - Elo Üleoja
- Aasta noor dirigent - Kaspar Mänd
- Aasta orkestridirigent - Lembit Leetna
- Aasta toetajad - Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja IS Music Team
- Aasta korraldajad - Arvi Karotam (Eesti Meestelaulu Seltsi esimees, Põhja- ja Baltimaade meestelaulupäevade peakorraldaja) ja Riina Roose (Mart Saare 130. sünniaastapäeva kontserdid)
- Aasta kooriplaat - „Peegel peeglis“ (kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav)
- Aasta tegu - Põhja- ja Baltimaade meestelaulupäevad
- Aasta koorihelilooja - Pärt Uusberg
- Aasta koostööpreemia - Eesti Rahvusringhääling
- Aasta üksmeelepreemia - Heidi Pruuli

Aasta dirigendile andis oma eripreemia ka Eesti Koorijuhtide Liit ja dirigent-muusikaõpetajale Haridus- ja Teadusministeerium. Kultuuriministeeriumi rahvakultuurinõunik Eino Pedanik andis üle tänukirjad konkurssidel edukalt osalenud kooride ja puhkpilliorkestrite dirigentidele.

Tagasi