Muusikauudised

Jaapani pianist Izumi Tateno toob esiettekandele Urmas sisaski uudisteose

Laupäeval, 11. augustil kell 18 toimub Eivere mõisas Järvamaal klaverimuusika kontsert, kus Jaapani vasaku käe pianist Izumi Tateno esitab J. S. Bachi, A. Skrjabini jt teoseid ning esiettekandena kõlab Urmas Sisaski „Eivere tähed“ klaverile vasakule käele. Kontsert on tasuta, kuid istekohtade arv on piiratud.

Kavas:
J. S. Bachi Chaconne vasakule käele
A. Skrjabini Prelüüd ja nokturn vasakule käele op. 9
U. Sisaski süit "Eivere tähed" vasakule käele op. 142 (maailma esiettekanne)

Izumi Tateno on sündinud 1936 Tokyos, elanud alates 1964. aastast Soomes ning olnud aastail 1968–1981 Helsingi Sibeliuse Akadeemia õppejõud.
Esinedes 2002 Tamperes, sai Tateno insuldi, mille tüsistusena jäi tema parem kehapool osaliselt halvatuks. Kuigi parema käe tegevus täielikult ei taastunud, tegi ta augustis 2003 Oulunsalo muusikafestival comebacki, esitades Aleksandr Skrjabini ja Dinu Lipatti vasakule käele loodud teoseid. Esinemisest inspireerituna otsustas ta võtta selles valdkonnas teerajaja rolli ning sellest ajast on Izumi Tateno jätkanud soolokarjääri mängides vaid ühel käel.
Spetsiaalselt talle on ühe käe klaveriteoseid kirjutanud hulk heliloojaid, sh Michio Mamiya, P.H. Nordgren, Hikaru Hayashi, Yasuo Sueyoshi, Takashi Yoshimatsu ja Kensaku Tanikawa jt. Praegu on Tateno ka Jaapani Sibeliuse Ühingu president.

Tagasi