Muusikauudised

Anti Marguste 80 – ooperiõhtu “Monoloogid”

 


   Anti Marguste
    Foto: Kalju Suur
5. augustil tähistab oma 80. sünnipäeva helilooja Anti Marguste. Oma loomingus põhiliselt regilaulust lähtunud helilooja on peamiselt kirjutanud orkestri- ja koorimuusikat. Viimases on omalaadse huumoriga heliloojale iseloomulik teksti ütlemise täpsus, puändikus ning selle võimendamine läbi muusika.

Anti Marguste õppis heliloojaks pärast õpinguid Tallinna Polütehnilise Instituudi majandusteaduskonnas. Ta lõpetas Tallinna konservatooriumi 1960. aastal Mart Saare ja Anatoli Garšneki õpilasena. Ligi 40 aastat õpetas ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis muusikateoreetilisi aineid ning rahvaloomingut.

Helilooja sünnipäeval toob Nargen Opera esmaskordselt lavale tema kolm mini mono-ooperit: “Andrese monoloogid” Anton Hansen Tammsaare tekstile, “Tiina monoloogid” August Kitzbergi tekstile ning “Arno monoloogid” Oskar Lutsu tekstile.

“Andrese monoloogide” esimene versioon esietendus Atlan Karp´iga peaosas 2000. aastal Linnateatri Taevalaval. “Tiina monoloogid” ning “Arno monoloogid” valmisid 2008. aastal. Marguste on oma mono-ooperitesse sisse kirjutanud vaikivaid osalisi, kellega peategelased oma monoloogides kõnelevad.

Peaosades Rahvusooper Estonia solistid Helen Lokuta (sopran) ja René Soom (bariton) ning poistekoori solist, noor poiss-sopran Heldur Harry Põlda. Nargenfestivali orkestrit juhatab Tõnu Kaljuste. Kunstnik on Inga Vares.

Etendused algavad Noblessneri valukojas kell 19.30.

Vaata veel: Nargenfestival
Kuula teemakohast intervjuud heliloojaga Klassikaraadiost

Tagasi