Muusikauudised

Mati Turi debüteerib Soome Rahvusooperis Helsingis

8. detsembril kell 19 astub Soome Rahvusooperi lavale Eesti laulja – tenor Mati Turi osaleb Erich Wolfgang Korngoldi ooperis „Surnud linn“. Turi kehastab 1920. aastate saksa muusikateatri menutükiks kujunenud ooperis Pauli, teistes osades astuvad üles Camilla Nylund, Markus Eiche, Sari Nordqvist, Kirsti Valve, Marjukka Tepponen, Essi Luttinen, Antti Nieminen, Per Håkan Precht ja Juha Riihimäki. Etenduse muusikaline juht on teatri peadirigent Mikko Franck, lavastaja Kasper Holten. Ooper esietendus 26. novembril, järgmine etendus Turi osalemisel leiab aset 11. detsembril.

Soomes soleeris Mati Turi viimati selle aasta novembris Rovaniemis, kus Lapi Kammerorkestriga Leif Segerstami juhatusel tuli ettekandele Gustav Mahleri vokaalsümfooniline suurteos „Laul maast“, septembris tegi Turi solistina kaasa Einojuhani Rautavaara ooperi „Kaevandus“ kontsertetendusel Tamperes.

 


Mati Turi

Mati Turi on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi koorijuhtimise erialal emeriitprofessor Ants Üleoja klass ning õppinud laulmist professor Jaakko Ryhäneni juures. Turi on laulnud aastatel 1992–2004 Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning aastast 2005 jätkab vabakutselise muusikuna. Solistina on Turi teinud koostööd paljude tuntud kollektiividega ning mitmete tunnustatud dirigentidega nii meil kui ka mujal. Olles Eesti üks juhtivamaid oratooriumisoliste, kuulub tema repertuaari suur hulk suurvorme barokiajastust kuni tänapäeva heliloojate loominguni. Viimastel aastatel on Turi muusikuteel järjest suurem osakaal ooperirollidel – ta on teinud koostööd Nargen Opera ja Tõnu Kaljustega, Rahvusooper Estoniaga ning 2009. aastast alates on Turi olnud seotud Kokkola Ooperiga Soomes. Turi on osalenud paljudel ooperi- ja kammermuusikafestivalidel nii Eestis kui ka mujal.

Agnes Toomla

Tagasi