Muusikauudised

Kontserdisarjas „Jõuluaaria“ esineb Iris Oja

Viimasel kontserdil sarjast „Jõuluaaria“ astuvad üles metsosopran Iris Oja, Ene Nael klavessiinil, orelil ja klaveril ning Aleksander Hännikäinen oboel. Kontsert toimub 18. detsembril algusega kell 18 Tallinna Jaani kirikus. Kavas on laulud Henry Purcellilt, Jean Sibeliuselt, Pietro Yonilt ja Galina Grigorjevalt, aariad Georg Friedrich Händelilt ning instrumentaalpalad Händelilt ning Georg Philipp Telemannilt.

Kontserdisari „Jõuluaaria“, mille korraldaja on Eesti Kontsert koostöös Eesti Evangeelse Luteri Kirikuga, sai hoo sisse novembri lõpus. Sarjaga väärtustatakse Eesti kirikuid ja akadeemilise muusika esitajaid. Kontsertidel astuvad üles tunnustatud lauljad ja instrumentaalsolistid – igas kavas sekundeerib kooslusele laulja-orel ka üks soolopill. Ettekandele tulevad aariad oratooriumidest ja kantaatidest, tuntud armastatud jõululaulud ning instrumentaalteosed.

Iris Oja on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli koorijuhtimise eriala Reet Ratassepa juhendamisel ning Tõnu Bachmanni lauluklassi Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Aastatel 1999–2003 jätkusid lauluõpingud professor Taru Valjakka ja professor Ivo Kuuse juures Eesti Muusikaakadeemias. 2003. aastal alustas samas magistriõpinguid kammerlaulu erialal Kuuse lauluklassis. Osalenud Ellen Hargise, Rudolf Piernay ja Roger Vignolesi meistrikursustel.

Oja on laulnud Savonlinna ooperifestivali kooris, alates 2000. aastast töötab ta lauljana Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning 2002. aastast kuulub kaasaegse muusika ansambli Resonabilis koosseisu.


Iris Oja
Foto: Kaupo Kikkas

Oja on esitanud soolopartiisid arvukates vokaal-sümfoonilistes suurvormides, astunud üles kammerlauljana ning teinud kaasa lavamuusikaprojektides. Olles pühendunud eeskätt kaasaegse muusika interpreteerimisele on Oja olnud nii solistina kui ka ansambli Resonablis koosseisus paljude eesti, aga ka välismaa uudisteoste esmaettekandja (Antti Auvinen (Soome), Galina Grigorjeva, Age Hirv, Alberto Iglesias (Hispaania), Li Jiantong (Hiina), Klaus Ib Jørgensen (Taani), Liis Jürgens, Tatjana Kozlova, Ülo Krigul, Kristjan Kõrver, Märt-Matis Lill, Malle Maltis, Alo Põldmäe, Rein Rannap, Santa Ratniece (Läti), Mart Siimer, Eino Tamberg, Veljo Tormis, Toivo Tulev, Helena Tulve). Iris Oja on teinud koostööd mitmete tunnustatud dirigentidega, orkestritega ning muusikutega.

Agnes Toomla

Tagasi