Muusikauudised

Erkki-Sven Tüüri uudisteos Paavo Järvi juhatusel Ameerikas

Mais tuleb Cincinnatis esiettekandele maailmas ühe enim mängitud eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri uus orkestriteos – „Fireflower“. Selle esitab Cincinnati Sümfooniaorkester oma kunstilise juhi ja peadirigendi Paavo Järvi juhatusel Cincinnati Music Hallis 13. ja 14. mail kell 20.


Erkki-Sven Tüür
Foto: Taavi Kull

 
 

„Fireflower“ on tellitud Cincinnati Sümfooniaorkestri ja Cincinnati klassikaraadio WGUC ühistellimusel tähistamaks Paavo Järvi kümnendat ja ühtlasi viimast hooaega orkestri ees ning klassikaraadio 50. tegevusaastat. Eesseisvad kontserdid panevad punkti Järvi edukale karjäärile orkestri juhina. Lisaks Tüürile on Cincinnati orkester ja kohalik klassikaraadio tellinud nn tervitusfanfaare veel neljalt heliloojalt, kelle teosed on orkestri esituses kõlanud alates käesoleva aasta jaanuarikuust.

Erkki-Sven Tüüri teoste tellijad on nimekad muusikakollektiivid ja interpreedid üle maailma ning enamasti jõuab tema looming esiettekandeni just välisriikides. Tema loomingus on kesksel kohal instrumentaalmuusika sh kaalukad orkestriteosed.

Ta on kirjutanud kaheksa sümfooniat, üheksa instrumentaalkontserti, kammerteoseid ja praegugi Rahvusooper Estonia kavas oleva ooperi „Wallenberg“.

Uudisteose „Fireflower“ kõrval kõlab 13. ja 14. mai kontsertidel ameerika esiettekandena veel üks Tüüri varasem teos – 2006. aastal kirjutatud Klaverikontsert (solistiks Awadagin Pratt). Teose esmaettekanne toimus Saksamaal samuti Paavo Järvi juhatusel. Kahe maailmanimega muusiku koostöös on lisaks eelpool mainitud teostele jõudnud esiettekandeni veel Sümfoonia nr. 7 „Pietas“ (2009) ja orkestriteos „Exodus“ (1999). Esiettekannete kõrval on Järvi Tüüri loomingut arvukalt ka plaadistanud ning juhatanud oma kontserdikavades.

„Fireflower“ on Tüüri austusavaldus Paavo Järvile tema kümne suurepärase tööaasta eest koos Cincinnati Sümfooniaorkestriga, mida ka helilooja peab oma „teiseks koduorkestriks“. Tüüri sõnul on tema lähedasele sõbrale pühendatud „Fireflower“ („Tulelill“) otsekui sümboolne, tuleleeke meenutavate õitega muusikaline lillebukett. Selles lühikeses orkestriteoses võib leida ühisjooni Tüüri viimase kümnendi jooksul valminud loominguga, eelkõige sümfooniatega nr. 4 kuni 8. Teose lõpus kõlava puhta intervalliga väljendab helilooja lootust, et koostöö Paavo Järvi ja Cincinnati Sümfooniaorkestriga jätkub ka tulevikus.  
Paavo Järvi

Paavo Järvi alustas Cincinnati Sümfooniaorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina 2001. aasta septembris. Kümne eduka hooaja vältel on orkester andnud kontserte üle kogu Ameerika, mitmel pool Euroopas ja Jaapanis ning plaadistanud arvukalt muusikat ameerika plaadifirmale Telarc. Lisaks on Paavo Järvi alates 2004. aastast Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni, 2006. aastast Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri ja hooajast 2010/2011 Orchestre de Paris’ peadirigent.

Paavo Järvi hüvastijätukontsertide tervikkavas kõlab lisaks Tüüri teostele veel Gustav Mahleri Sümfoonia nr. 5. Kontsert jõuab Cincinnati klassikaraadio eetrisse 29. mail kell 7.30 kohaliku aja järgi.
 

Tagasi