Muusikauudised

Eduard Tubin 100

2005. aasta juunikuus täitus sada aastat eesti muusika klassiku, Eduard Tubina (1905-1982) sünnist. Kümne sümfoonia ja väiksemate orkestriteoste, kahe ooperi, balleti ja rea instrumentaalkontsertide autorina viis Eduar Tubin XX sajandi esimesel poolel noore eesti muusika Euroopa ja maailma kultuurikaardile.

Rahvusklassiku juubel kajastus mitmete Eesti muusikainstitutsioonide ja organisatsioonide töös. Eesti Kontsert tähistas Tubina 100. sünnipäeva 18. maist 19.juunini kestnud festivali “Tubin ja tema aeg” juubelikavaga , mis seekord tõi publiku ette tõelise “sümfoonilise paraadi”. Kontsertidega Tallinnas ja Tartus esines nimekate dirigentide käe all suur hulk orkestreid Eestist, Venemaalt ja Euroopast: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Neeme ja Paavo Järvi ning Nikolai Aleksejevi juhatusel, Peterburi Maria Teatri Sümfooniaorkester ja Valeri Gergijev, Tampere Filharmoonikud ja Eri Klas, Helsingi Linnaorkester ja Leif Segerstam, Kuninglik Stockholmi Filharmoonia Sümfooniaorkester ja Jukka-Pekka Saraste, Viini Tonkünstler Sümfooniaorkester ja Kristjan Järvi, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester ja Olari Eltsi ning Vanemuise Sümfooniaorkester Lauri Sirbi juhatusel. Viit festivalikontserti vahendas kuulajaile ka Klassikaraadio.

Eesti Televisioon ekraanile jõudis 18. juunil Eduard Tubina juubelile pühendatud muusikaline dokumentaalfilm “Äraoldud päevade summa” (Exitfilm/ETV/SVT 2005). 16. juunil näidati filmi ka kinos “Sõprus”.

Eesti Muusikaakadeemias toimus 16. ja 17. juunil rahvusvaheline teaduskonverents "Eduard Tubin 100", kus Tubina elust ja loomingust kõnelesid Eesti ja välisriikide muusikateadlased Hans Åstrand, Jelena Gandšu, Mart Humal, Timothy L. Jackson, Edward Jurkowski, Anne Kilstofte, Maris Kirme, Arnolds Klotiņš, Kerri Kotta, Urve Lippus, Gerhard Lock, Hans-Gunter Lock, Veijo Murtomäki, Tomi Mäkelä, Graham H. Phipps, Margus Pärtlas, Vardo Rumessen ning helilooja poeg Eino Tubin.

7. juunil esitleti Eesti teatri- ja Muusikamuuseumis kirjastuse SE&JS ja muuseumi koostöös valminud eesti- ja ingliskeelset albumit “Eduard Tubin ja tema aeg” / “Eduard Tubin and His Time”, milles helilooja elu- ja loomingutee avaneb rohkes fotomaterjalis ja Vardo Rumesseni autoritekstis. Albumiga on kaasas CD Tubina heliloomingust.

Klassikaraadio tõi mai- ja juunikuus eetrisse Virve Normeti kavandatud kuueosalise saatesarja ning kontserdiprogrammi, milles kõlasid Tubina tuntumad teosed ning heliloojast ja tema muusikast kõnelesid Vardo Rumessen, Toomas Velmet, Arvo Leibur, Harry Olt ja paljud teised eesti muusikud.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum avas 5. mail Eduard Tubina 100. sünnipäeva puhul näituse "Igatsusest sündinud elusümfoonia".

Juba juubeliaasta eel, 27.novembril 2004 jõudis Rahvusooperis “Estonia” publiku ette Eduard Tubina ooper “Barbara von Tisenhusen”, seekord Endrik Kerge uues lavastuses. 

Tagasi