Muusikauudised

NYYD ’05 tutvustab eesti nüüdismuusikat

Tänavu juba üheksandat korda toimuv rahvusvaheline uue muusika festival NYYD pakub kuulajaile valikut nüüdismuusika arengusuundadest maailmas ja Eestis. Festivali seekordsed peaheliloojad on Prantsuse spektraalmuusika looja Tristan Murail ning Austraalia komponist ja vioolamängija Brett Dean. Festivalikava vürtsitavad London Sinfonietta ja elektroonilist klubimuusikat vahendava plaadifirma Warp ühisprojekt “Warpi teosed ja 20. sajandi meistrid” ning hollandi helilooja Michel van der Aa multimeedia-kammerooper “One”. Nyyd festivali kavas on uut muusikat eesti heliloojatelt alates muusikaakadeemia üliõpilastest ja lõpetades selliste tuntud autoritega nagu Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ja Toivo Tulev.

13. oktoobril toimus Rotermanni soolalaos Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika stuudio kontsert, kus kõlasid Pille Kanguri, Mirjam Tally, Malle Maltise, Kaido Sussi, Vootele Aeru ja Hans-Gunther Locki elektroonilised (ja) multimeediateosed. Avakontserdil 14. oktoobril esitas Nyyd Ensemble Helena Tulve 2003. aastal valminud teose “Abysses” (“Sügavikud”) flöödile ja ansamblile. Kitarriduo The Gothenburg Combo kontserdil Kanuti Gildi saalis kõlas samal päeval esiettekandes Mirjam Tally “I have seen seen”.
Ansambli “U:” 15. oktoobri kavas oli Pierre Schafferi loomingust inspireeritud Tatjana Kozlova ansambliteos “Circles” ja Märt-Matis Lille idatraditsioonist mõjutatud “Mu nuttev hääl on sügistuul”. Ansambli “Les Temps Modernes” kontserdil kõlas Tristan Murail’ ja Gérard Grisey muusika kõrval esmaesituses Mari Vihmandi uus kammeroopus “Anna meile pikk naer lühikesel suvel”.

Tallinna Kammerorkestri kavas on ka Erkki-Sven Tüüri poolt Tartu Jaani kiriku taasavamise puhuks kirjutatud ja Arvo Pärdile pühendatud orkestriteos “Rada ja jäljed” – “vektoriaalse meetodi” üks arendusi helilooja loomingus. Nimekas Saksa vokaalansambel “Singer Pur” toob publiku ette Tõnis Kaumanni teose “Mi lagnero tacendo” / “Ma kaeban vaikides”.
Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Paul Hillieri 20. oktoobri kavas on Toivo Tulevi “Songs” – ulatuslik kooriteos Ülemlaulu ja püha Juan de la Cruz’i tekstidele. 21. oktoobril tuleb Kanada Quasar Saxophone Quartet’ilt esiettekandele Timo Steineri “Tseremoonia”. Tõnu Kõrvitsa, Margo Kõlari, Tõnis Kaumanni ja Ülo Kriguli uued teosed kõlavad Reval Ensemble’i kontserdil 22. oktoobril.  

Tagasi