Muusikauudised

Tulemas on Erkki-Sven Tüüri Viienda sümfoonia Eesti esiettekanne

10. detsembril tuleb Estonia kontserdisaalis esmakordselt Eestis ettekandele Erkki-Sven Tüüri Viies sümfoonia. Neljaosaline teos valmis 2005. aastal Edela-Saksa Raadio tellimusena ja selle esituskoosseisu kuuluvad suure sümfooniaorkestri kõrval big band ja elektrikitarr. Teoses põimuvad erinevad muusikastiilid: akadeemilise avangardi väljendusvahendeid täiendavad ja rikastavad džässi ja rocki kõlad ning rütmid.

Helilooja kommenteerib: "Aastakümneid teineteisest sõltumatult arenenud muusikasuunad on lääne kultuuriruumis pikkamööda moodustanud täiesti eraldiseisvad diskursused. Siiamaani on harvad juhused, kus ühest ringkonnast lähtub pisut põhjalikum huvi naabervaldkonna vastu. Veelgi haruldasem on loov ja tulemusrikas diskussioon." Autori arvates loob Viienda sümfoonia ebatraditsiooniline koosseis eeldused erinevate muusikasuundade "kolmepoolseteks läbirääkimisteks konstruktiivses õhkkonnas".

Tüüri Viienda sümfoonia maailmaesiettekanne toimus käesoleva aasta 1. veebruaril festivali "Eclat" lõppkontserdil Stuttgardis, esitajateks oli SWR Stuttgardi Sümfooniaorkester Olari Eltsi juhatusel, kaasa tegid SWR Big Band ja kitarrist Martin Scales. Eestis mängivad Tüüri Viiendat sümfooniat Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Estonian Dream Big Band ja kitarrist Riho Sibul, dirigent on Olari Elts. 

Tagasi